Až 60 procent policistů sloužících v jihoafghánské provincii Hílmand je závislých na drogách. Oznámila to dnes britská zpravodajská stanice BBC, jež údaj získala od Brita působícího v Hílmandu. Britští a afghánští vojáci zabavili při pětidenním únorovém zátahu v Hílmandu drogy a zařízení k jejich výrobě za 50 milionů liber (1,6 miliardy korun).
Britský ministr obrany John Hutton řekl, že to radikálům z Talibanu zkomplikuje finanční situaci. Razie ve čtyřech výrobnách drog trvala od 6. do 11. února a zúčastnilo se jí asi sedm set vojáků. Byly při ní zabaveny také zbraně včetně raketometů a motocyklu, který měl být využit k sebevražednému útoku. Britská armáda akci hodnotí jako přesnou, chirurgickou operaci, která byla úspěšná díky spolupráci s rozvědkou.
Bezpečnostní situace v Afghánistánu se v poslední době díky obnovené bojeschopnosti Talibanu zhoršuje. Koaliční vojáci jsou přesvědčeni o tom, že hlavním finančním zdrojem tohoto radikálního hnutí je právě obchod s drogami.
Americký prezident Barack Obama v úterý rozhodl o vyslání první části plánovaných amerických posil. V několika měsících by mělo do země dorazit 17 tisíc amerických vojáků, kteří se připojí k nynějším více než 30 tisícům Američanů.
V Afghánistánu teď působí na 70 tisíc zahraničních vojáků.
Podle britských velitelů je velkým bezpečnostním problémem nespolehlivost afghánské policie. Britské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyjádřilo znepokojení nad rostoucím počtem narkomanů sloužících u policie. "Policisté jsou špatně placeni, nejsou dobře vycvičeni a jejich práce je vysoce riziková. Policie je zkorumpovaná a slouží v ní mnoho narkomanů; boj proti šíření drog je pro Británii priorita," píše se v prohlášení.
Z Afghánistánu pochází 90 procent světové spotřeby opia, dvě třetiny jsou vypěstovány právě v Hílmandu. Jeho guvernér Guláb Mangal přiznal, že je narkomanie v policejním sboru závažný problém. Úřady o tom prý vědí a nedávno bylo kvůli drogám deset policistů ze služeb propuštěno.
Ze zdrojů BBC vyplývá, že se problém netýká jenom Hílmandu, ale celého Afghánistánu. Prokázalo se, že 16 procent z 5320 afghánských policistů a policejních branců, kteří byli zapojeni do celoafghánského testovacího programu vedeného USA, užívá drogy, většinou hašiš nebo opium. Počet narkomanů je vyšší v jihoafghánských provinciích, kde jsou drogy snáze dostupné. V Kandaháru, který sousedí s Hílmandem, bylo na drogy pozitivních 39 procent testovaných.
Foto: AP a Reuters