Afghánský kmen bude <span>bojovat proti Talibanu</span>

Zahraničí
28. 1. 2010 22:00
Bojovníci Talibanu &quot;na hlídce&quot; v provincii Ghazní.
Bojovníci Talibanu &quot;na hlídce&quot; v provincii Ghazní.

Bojovníci Talibanu Jedním z nejdůležitějších závěrů konference v Londýně o Afghánsitánu je reintegrace bojovníků Talibanu do společnosti, což bude stát nemalé prostředky. Další možností, jak čelit tomuto hnutí je "zaplacení" místních kmenů, aby pomohly.

Představitelé jednoho z největších paštunských kmenů v srdci území ovládaného Talibanem souhlasili s tím, že pomohou vládě proti povstalcům. Výměnou mají přislíbeno, že jim Američané dají milion dolarů na rozvojové projekty. Podle všeho jde o první podobnou dohodu s paštunským kmenem.

ČTĚTE TAKÉ: Výzva Talibanu: Vzdejte se násilí, postaráme se o vás

Jak píše list The New York Times, staršinové kmene Šinvari, který zahrnuje přibližně 400 tisíc lidí, také přislíbili, že v případě útoku Talibanu vyšlou do afghánské armády nebo policie jednoho muže. "Taliban se snažil zlikvidovat náš kmen, berou si od nás výpalné a odvádějí naše syny," řekl dle amerického listu Málik Niáz. "Pokud se nám budou stavět nyní na odpor, porazíme je."

Podobné dohody byly klíčem k proměně situace v Iráku v letech 2006 a 2007. Tamní sunnitské kmeny se také postavily proti al-Kajdě v Iráku a dalším extremistickým skupinám - dílem kvůli tomu, že byly terorizovány a dílem za výhody slíbené Američany.

Na první pohled se dohoda v Afghánistánu může zdát velice slibná. Má však řadu úskalí a je na místě zachovávat opatrnost. V první řadě, jak ukazuje historie, spojenectví v Afghánistánu jsou velice proměnlivá. Také může být složité nalézt další kmen, který bude ochotný uzavřít podobnou dohodu, protože záleží na řadě věcí, jako jsou místní spory či ekonomika. Za třetí, pokud se objeví jakýkoli problém s platbami, je vysoce pravděpodobné, že kmen od dohody ustoupí. A konečně, platba proběhne přímo mezi Američany a kmenem, což obchází vládu v Kábulu, což ji ještě více oslabuje.

Získávání kmenů na stranu vlády v Kábulu je jedna z cest. Druhou dnes schválili v Londýně ministři zahraničí na konferenci o Afghánistánu. Dohodli se na vytvoření fondu, ve kterém je zatím pro první rok 140 milionů dolarů. A na co jsou miliony dolarů připravené? Především na reintegraci bojovníků Talibanu do společnosti.

Peníze by měly být použity na zajištění práce a vzdělání pro ty, kteří se vzdají násilí a uznají vládu, to znamená především na bojovníky, kteří jsou nejníže v hierarchii. Západ doufá, že tímto způsobem se dokáže co nejdříve vyvázat z Afghánistánu a předat zodpovědnost za bezpečnost afghánským silám. Toto úsilí má však řadu úskalí.

ČTĚTE TAKÉ: Zrušeny sankce vůči pěti afghánským vysokým talibům

Nicméně, v posledních týdnech probíhají jednání i s vysoce postavenými Talibanci. Podle agentury Reuters se někteří údajně tajně sešli se zástupcem OSN pro Afghánistán, aby s ním projednali možné složení zbraní. Schůzka zástupců nejvyššího orgánu (Šury) Talibanu s Kaiem Eidem se uskutečnila 8. ledna v Dubaji.

Afghánský policista vyslýchá beduína."Požádali o schůzku, aby jednali o rozhovorech. Chtějí ochranu, chtějí mít možnost objevit se na veřejnosti. Nechtějí zmizet na místě, jako je Baghrám," řekl zástupce OSN, který si nepřál zveřejnit své jméno s odvoláním na vazební středisko na americké vojenské základně v Afghánistánu.

Dodal, že je to vůbec poprvé, co se uskutečnily podobné rozhovory s členy nejvyššího vedení Talibanu, které podle informací USA sídlí v pákistánské Kvétě. Šura Talibanu se skládá ze šesti členů a vede ji mulla Muhammad Umar. Rozhovory zatím neměly žádné pokračování.

"Učinili jsme první krok a doufáme, že nyní bude pokračovat afghánská vláda a zúročí ho," uvedl činitel OSN v Londýně, kde se ve středu konala mezinárodní konference o situaci v Afghánistánu. Na ní afghánská vláda pozvala představitele Talibanu na zasedání Velké rady (Lója džirga), která by měla jednat o usmíření v zemi. "Zveme je, aby se zapojili do velké rady. Zveme je a přáli bychom si, aby přišli," prohlásil mluvčí afghánské vlády.

Foto: profimedia.cz, ČTK/AP

Autor: arf , ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ