Agenti Izraele se vydávali za Araby a brali si muslimky

Zahraničí
21. 2. 2011 07:30
Tajná služba Šin Bet (ilustrační foto).
Tajná služba Šin Bet (ilustrační foto).

Izraelská tajná služba Šin Bet nasazovala v padesátých letech minulého století své agenty do arabských vesnic. Aby perfektně zapadli do muslimské společnosti, brali si muži za manželky arabské ženy a plodili s nimi děti. O půl století staré akci židovských tajných služeb informuje izraelský list Jediot Achronot.

K přísně utajované jednotce patřilo například deset arabsky hovořících mužů, kteří pocházeli z Iráku. Vydávali se za Palestince, kteří se po vyhnání během blízkovýchodní války roku 1948 opět vrátili domů. Před svým nasazením se rok učili palestinský dialekt, studovali korán a trénovali špionážní techniky.

Šin Bet (Šabak) je hlavní vnitřní bezpečnostní služba Izraele, jež plní kontrarozvědné úkoly. Jednotka nasazená do arabských vesnic byla založena roku 1952. K dalším třem hlavním bezpečnostním organizacím Izraele patří Mosad a Aman.   

Důvodem nasazení manželů a otců do palestinských rodin byly obavy, že izraelští Arabové se v případě války budou chtít připojit k nepřátelským arabským zemím. Jen v takovém případě měli být agenti aktivováni. Jimi uzavřené sňatky fungovaly jako skvělé krytí. Bylo by prý nápadné, kdyby tito mladí, potentní muži zůstali bez partnerek. 

Dvojí život špionů ale trval jen zhruba deset let. Podzemní jednotka byla roku 1964 rozpuštěna, píše Jediot Achronot. Tajná služba muže i jejich rodiny převezla do Paříže, kde ženám a dětem odhalila dlouholeté tajemství.

Palestinští uprchlíci roku 1948 (ilustrační foto)."Váš manžel není tím, za koho jej máte..." "Je to Žid, kterého tajná služba poslala s úkolem do vaší vesnice," dozvěděly se šokované manželky. Pak je postavili před volbu. Buď konvertujete k judaismu, nebo začnete nový život v nějaké arabské zemi.

Většina z arabských manželek se podle listu rozhodla zůstat se svými muži, vrátit se do Izraele a žít tam. Jejich děti prohlásili tři vybraní rabíni za Židy. Některé z těchto žen ale utrpěly těžké trauma a potřebovaly pomoc psychiatra.

Problémy vyvstaly podle svědectví jedné z postižených po návratu do Izraele. Hlavně pro děti bylo obtížné zapomenout na své arabské kořeny a přizpůsobit se novému životu v židovské společnosti. Šin Bet se pokusil je integrovat, ale úplně se to nezdařilo.  

Autor: - pp -Foto: Wikipedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ