Alkohol? Dýchněte na mě. Nepálská policie očichává řidiče

Zahraničí
24. 7. 2012 11:28
Přístroje nejsou nebo nefungují, alkohol se měří zkrátka po čuchu.
Přístroje nejsou nebo nefungují, alkohol se měří zkrátka po čuchu.

Policista se skloní, ucítí slabý závan alkoholu v dechu motocyklisty Rámy Sapa a oznamuje mu, že neprošel "čichovým testem" na základě nového přísného zátahu proti řidičům řídícím v Nepálu pod vlivem alkoholu.

Sedmadvacetiletý motocyklista patří mezi tisíce účastníků silničního provozu chycených do politiky "nulové tolerance", kterou policie před půl rokem zavedla v nepálském hlavním městě Káthmándú. Při jejím kontrolování se ale může spolehnout jen na své nosy.

Sapa přišel o řidičský průkaz a dostal pokutu 1000 rupií (asi 250 korun), ale dojet domů mu policisté dovolili. "Nechal bych motorku být a vzal si taxi, kdybych byl moc opilý. Ale oni mě chytli jen pár bloků od domova," vysvětloval motocyklista, který si prý dal jen tři malé sklenky rýžového vína. "Myslím, že omezené množství alkoholu musí být řidičům povoleno, jako to platí v jiných zemích."

Vzhledem k tomu, že přístrojů měřících přítomnost alkoholu z dechu je v Nepálu pramálo a krevní testy nejsou dostupné vůbec, je metoda chytání těch, kdo porušují zákaz řízení pod vlivem alkoholu, značně primitivní. Policisté jednoduše zastavují motoristy a dají se s nimi do řeči. Pokud mají dojem, že cítí alkohol, vyzpovídají dotyčného a pak rozhodnou, jestli mu odeberou řidičský průkaz a udělí pokutu.

Zatímco většina zemí toleruje stopové množství alkoholu v krvi řidičů, Káthmándú patří mezi dvacet hlavních měst na celém světě, kde je alkohol sice legálně dostupný, ale obyvatelé smějí sednout za volant jen v případě, že nepožili ani kapku.

Někteří chlastat musejí

Policejní akce popudila v Káthmándú příslušníky etnika Névárů, kteří ji označují za útok na svou kulturu, jež po staletí udržuje alkohol v centru svého náboženského a sociálního života.

Nový rok u Névárů; mají alkohol předepsaný náboženskou tradicí."Nulová tolerance vůči alkoholu může ohrozit naše společenské vztahy," napsal v komentáři v listu Republica hlavní dovozce vína Ardžun Bhandárí. "U Névárů je každá oslava provázena nabídnutím alkoholu příbuzným a přátelům. Po staletí staré tradice není možné vymazat přes noc bez vzdělávací kampaně či nabídnutí alternativ."

Šestačtyřicetiletý Amrit Kansakar patří mezi zhruba třicet tisíc lidí, kteří si museli od policie vyslechnout přednášku o nebezpečí řízení v opilosti. Coby Névár je velmi rozčílený jak zákonem, tak způsobem, jakým je prosazován.

"Řízení pod vlivem alkoholu není možné připisovat odpovědnost za nehody. Existují další příčiny a většina nehod se stává kvůli bezohlednosti řidičů," tvrdí Kansakar. "A pokud jde o naše névárské obyčeje, my musíme pít alkohol při každé společenské příležitosti," dodal. "Ten večer, kdy mě chytili, jsem byl na pohřbu příbuzného."

Taxikáři i radnice slaví

Policista se skloní, ucítí slabý závan alkoholu v dechu motocyklisty Rámy Sapa a oznamuje mu, že neprošel "čichovým testem" na základě nového přísného zátahu proti řidičům řídícím v Nepálu pod vlivem alkoholu.

Také místní restaurace a pohostinství si stěžují, že jejich tržby klesly za posledních šest měsíců, co se policie do prosazování protialkoholového zákona pustila. Ale taxislužby naopak prosperují a město vybralo 30 milionů rupií na pokutách.

"V loňském roce během šestiměsíčního období jsme měli 253 dopravních nehod," řekl policejní inspektor Bipin Gautam. "Ale od 3. prosince 2011, kdy akce začala, do letošního 30. května jsme zaznamenali jen 49 nehod."

Radnice už vybrala na pokutách miliony.Ganéš Rai, náměstek vrchního inspektora dopravní policie v Káthmándú, míní, že názor těch, kdo se stavějí proti politice nulové tolerance, je scestný. "Kulturní faktor je jen výmluva. My nezakazujeme pití, pouze jsme zakázali řízení pod vlivem alkoholu," argumentuje. "Dřív se nehody stávaly pravidelně, obvykle v noci a ve většině případů bylo příčinou řízení v opilosti. Takže jsme došli k závěru, že pokud tohle zastavíme, podstatně zmírníme počet nehod."

Ještě před dvaceti lety bylo v celém Nepálu necelých pět tisíc vozidel. Teď jen v ulicích milionového Káthmándú jezdí více než 800 tisíc aut. Před dvěma měsíci policie nasadila do akce přístroje na měření alkoholu v dechu poté, co si řidiči stěžovali, že "čichová zkouška" není spolehlivá. Ale polovina ze 150 přístrojů fungovala natolik špatně, že se policisté stejně raději spoléhají na vlastní nosy.

Ve většině okolních zemí je povoleno řídit s 0,5 či 0,8 promile alkoholu. Půl promile je také obvyklá tolerance na jihu a západě Evropy, středoevropské země většinou nedovolují nic.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ