John Yettaw, který bez pozvání navštívil sídlo Do Aun Schan Su Ťij před soudem vypověděl, že měl disidentku varovat před teroristy. Jediný svědek obhajoby prohlásil, že Su Ťij neporušila žádný zákon, když přijala ve svém domácím vězení Američana.
Právní odborník Ťij Win a člen Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii (NLD) zdůraznil, že pro obvinění političky neexistuje právní základ. Po odchodu ze soudní síně řekl, že prokuratura jeho svědectvím rozhodně nadšená nebyla.
Novináři během devíti dnů procesu směli být přítomni jen dvakrát.
Obhajoba připustila, že Američan John Yettaw připlaval k domu, vnikl do něj a zůstal tam dva dny. Ovšem trvala na tom, že bylo povinností vládní hlídky střežit dům a nikoho do něj nevpustit.
ČTĚTE TAKÉ: Okamžitě propusťte Su Ťij, vyzval Kohout jménem EU
Barma: začal soud s opoziční vůdkyní Su Ťij
Zpochybnila také platnost obvinění, jelikož policie při obvinění citovala zákon, který byl součástí ústavy z roku 1974. Tuto ústavu však vojenská junta zrušila, když se v roce 1988 chopila moci. Nová ústava byla přijata v loňském roce.
Soud už ve středu odmítl další tři svědky obhajoby. Naopak prokuratura předvedla svědků 14.
Soud má v pátek přestávku a závěrečné argumenty obou stran by měl vyslechnout v pondělí. Su Ťijin tým obhájců se bude snažit získat povolení k soukromé schůzce s trojicí svých klientek - kromě Su Ťij jsou souzeny i její dvě společnice. Všem hrozí pětileté vězení.
Nositelka Nobelovy ceny za mír Yettawovi dovolila, aby v domě zůstal, protože byl příliš unavený a necítil se, že by mohl ihned odejít. Američan také vypověděl, že bezpečnostní personál jej při plavání sledoval, ale nezabránil mu ve vstupu. Čtyři nebo pět policistů po něm prý jen házelo kameny.
"Chystali se ji zavraždit teroristé"
Poprvé se Yettaw pokusil vstoupit do domu před rokem. Policie ho však nalezla a po výslechu propustila, se Su Ťij se tedy nesetkal. Tato výpověď je v souladu s tvrzením obhajoby, že vláda bezpečnostní dohled nad jejím domem uvolnila.
Tvrdil, že jej vyslal Bůh, aby Su Ťij varoval, že se ji chystají zavraždit teroristé.
Očekává se, že soud, který je v režii barmské vojenské junty, ji shledá vinnou. Proces je všeobecně považován za záminku zabránit Su Ťij ovlivnit volby, které se mají konat příští rok. Politička strávila v domácím vězení více než 13 z posledních 19 let. Ve středu měla být z vězení propuštěna, ale Yettawova návštěva dala juntě záminku k jejímu dalšímu stíhání.
Su Ťij s NLD v roce 1990 vyhrála volby, ale junta jí nedovolila převzít moc. Vojenská junta je za svůj postoj vůči ní kritizována, a to nejen na Západě, ale i v asijských zemích. Rozhodné odsouzení z celého světa zaznělo i vůči nynějšímu procesu.
Foto: ČTK/AP, Reuters