Američana Baeho nevězní v KLDR bezdůvodně, šokoval Rodman

Zahraničí
8. 1. 2014 09:05
Basketbalista Dennis Rodman.
Basketbalista Dennis Rodman.

Příbuzní Američana korejského původu Kennetha Baeho zadržovaného od roku 2012 v KLDR vyjádřili rozhořčení nad výroky amerického basketbalisty Dennise Rodmana. V rozhovoru pro televizní stanici CNN totiž naznačil, že Bae není v KLDR vězněn bezdůvodně. Rodman je právě i s bývalými kolegy z NBA v Pchjongjangu a ve středu mají sehrát exhibiční zápas s tamním národním týmem.

Rodman v rozhovoru pro CNN v úterý dostal otázku, zda se hodlá před severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zmínit o Baeho případu. Bae byl v KLDR zatčen v roce 2012 a loni odsouzen k 15 letům nucených prací za podněcování k převratu. Rodman v odpovědi naznačil, že Bae je vězněn oprávněně. "Chápete, čeho se v této zemi dopustil? Řekněte mi, proč je tady vězněn?" dotíral dvaapadesátiletý basketbalista na reportéra, než rychle přešel k jinému tématu.

Zadržovaný Američan korejského původu Kenneth Bae.Baeova sestra Terri Chungová považuje Rodmanův komentář za šokující. Její bratr je otec tří dětí a v KLDR má vážné zdravotní potíže, takže byl přemístěn z pracovního tábora do nemocnice. Jeho matka Myunghee Baeová ho loni v říjnu navštívila a prohlásila pak, že syn je oddaný křesťan, který systému v KLDR nerozumí. Chungová navíc řekla, že Rodman ve prospěch spoluobčana u Kima neintervenoval, ačkoli k tomu měl příležitost. "Odmítl to a pak ještě svaluje ta obvinění na Kennetha. Ohromilo nás to," řekla. Dodala, že bratr byl v KLDR legálně jako průvodce turistů. Stále doufá, že se někdo z basketbalistů, kteří tam přijeli kvůli Kimovým narozeninám, pokusí vyjednat pro bratra amnestii. "Toto není hra, tady jde o život člověka," dodala.

Rodman svou poznámkou překvapil i bývalého amerického velvyslance při OSN Billa Richardsona. "Myslím, že naznačováním, že Bae může být vinen, Dennis Rodman překročil mez. Nespáchal žádný zločin. Je to americký vězeň, který tam má zdravotní potíže a měl by se vrátit se domů," řekl.

Rodman se severokorejským ministrem sportu Son Kwang Hoem.Rodman byl v KLDR už třikrát a považuje své výpravy za "basketbalovou diplomacii". Americká vláda se však od jeho aktivit distancuje a trvá na tom, že je třeba poukazovat na brutalitu severokorejského režimu. I současnou cestu označil mluvčí Bílého domu Jay Carney za soukromou Rodmanovu záležitost. Zopakoval, že USA stále trvají na propuštění Baea. "Náš názor na případ Kennetha Baeho se nezměnil," řekl.

Rodmana popudily dotazy novinářů na to, proč se vydal do KLDR v době, kdy Kim likviduje i své příbuzné. Rodman prohlásil, že Kima považuje za přítele a má ho rád. Zdůraznil, že spolu s ním je v KLDR deset dalších hráčů. "Odjeli od svých rodin, aby pomohli této zemi při sportovní akci. Chápe to vůbec někdo?" tázal se rozhořčený Rodman. Jeden z hráčů Charles Smith se pokusil napětí při rozhovoru zklidnit, když prohlásil, že návštěva je záležitostí basketbalu, ne politiky. Hráči se prý už v úterý sešli se severokorejskými kolegy a hovořili s nimi prostřednictvím tlumočníka.

Autor: ČTK Foto: ČTK ,

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ