Americké lodě dorazily ke Kataru. Čeká je vojenské cvičení

Zahraničí
15. 6. 2017 17:44
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Do přístavu Hamad u katarské metropole Dauhá dorazily dvě lodě amerického námořnictva, aby se s katarskou armádou zúčastnily společného námořního cvičení. Informovala o tom katarská televize Al-Džazíra. Katar poskytuje prostor pro velkou americkou vojenskou základnu, k níž patří až 11 tisíc vojáků. Al-Džazíra uvedla, že připlutí amerických plavidel svědčí o tom, že Pentagon neopouští Katar v době diplomatické krize s několika arabskými státy, i když prezident Donald Trump obvinil Katar z podpory terorismu na nejvyšší úrovni.

O urovnání krize usiluje Turecko, které vyslalo do oblasti svého ministra zahraničí Mevlüta Çavoşoglua, který bude tento týden jednat rovněž v Rijádu.

Krize začala 5. června, kdy Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Egypt přerušily s Katarem diplomatické vztahy a obvinily jeho vládu z podpory extremistických organizací a napojení na Írán.

Podle agentury AFP se z USA ozývají hlasy jak pro podporu bojkotu, tak proti němu. Trump se svým vyjádřením postavil spíše na stranu Rijádu a jeho spojenců, ale ministerstva zahraničí a obrany se snaží o řešení krize. Ministr obrany James Mattis tento týden uzavřel podle katarské agentury QNA s katarským protějškem Chálidem Attíjou kontrakt na prodej bojových letadel F-15 za 12 miliard dolarů (280 miliard korun). Pentagon také minulý týden ocenil Katar za ochotu poskytovat prostor americké vojenské základně a za jeho přispění k regionální bezpečnosti.

Arabské státy Kataru vyčítají jeho široké kontakty s organizací Muslimské bratrstvo, které je v některých zemích zakázané. Katarská diplomacie ale brání své právo na nezávislou zahraniční politiku.

O diplomatické urovnání se snaží Turecko, Kuvajt, Francie i některé kruhy v USA. Çavoşoglu, který byl ve středu v Kataru, ve čtvrtek v Kuvajtu řekl, že Turecko v roztržce nestojí na žádné straně. "Turecko si udržuje stejný odstup od Kataru jako od Saúdské Arábie," uvedl ministr v Kuvajtu. Sankce, které ale byly proti Kataru zavedeny, neschvaluje. O krizi kolem Kataru chce telefonicky jednat s Trumpem turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a podle Ankary jsou v plánu třístranné rozhovory mezi Katarem, Tureckem a Francií. Francouzský prezident Emmanuel Macron má koncem června jednat se zástupcem SAE.

Çavoşoglua má v pátek v Rijádu přijmout saúdskoarabský král Salmán. "Saúdské království, jako velký regionální hráč, může krizi vyřešit," sdělil Erdoganův mluvčí.

Saúdská Arábie v rámci bojkotu uzavřela svou pozemní hranici s Katarem a spolu s ostatními spojenci i vzdušný prostor pro letadla katarských aerolinií. Tato opatření vyvolala dopravní i zásobovací problémy.

Protože občané Kataru vykoupili v první fázi krize obchody, zorganizoval Katar potravinové dodávky z Turecka a Írán vyslal lodě s potravinami. Po uzavření námořních tras mezi Katarem a SAE začal Katar využívat pro nákladní dopravu ománské přístavy.

Větším problémem ale zůstává uzavření leteckého prostoru okolních zemí. O řešení se pokusí Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), která na čtvrtek svolala schůzku zástupců účastníků konfliktu do svého sídla v Montrealu. Většinu zemí budou zastupovat ministři dopravy. Katar se na ICAO obrátil s požadavkem o intervenci.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Lee Jin-man

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ