Amerika je nemilosrdná. Íránská vláda se raduje ze seriálu

Zahraničí
13. 10. 2016 19:32
Snímek ze seriálu Dům z karet.
Snímek ze seriálu Dům z karet.

Íránská vláda si nepřeje, aby americká kultura ovlivňovala Íránce, avšak v jednom případě učinila výjimku. Státní televize vysílá americký televizní seriál Dům z karet popisující nemilosrdnou praxi americké politiky. Íránští konzervativci národu mohou říkat: Toto je pravá Amerika.

Kevin Spacey v seriálu společnosti Netflix vytvořil postavu poslance Franka Underwooda z Jižní Karolíny intrikujícího na cestě do prezidentského úřadu. Seriál se těší v Íránu popularitě a poskytuje také představu o tom, jak pracuje íránská cenzura - vyškrtala postelové scény, avšak schválila vše, co poskytuje temný obraz silové politiky v kuloárech Washingtonu, kde se neštítí ani vraždy.

"Ukazuje to špínu politiky v USA. K tomu, aby se dostali k moci, udělají cokoli," prohlásil student techniky z teheránské univerzity Mohammad Kázemí.

Dabováno do perštiny 

Státní televizní kanál Namájš od konce září v jedenáct večer vysílá seriál nadabovaný do perštiny a nazvaný Cháne púšálí - Slaměný dům. Underwood je v této první sérii členem většiny ve Sněmovně reprezentantů pověřený udržováním stranické kázně.

Seriál vyvolal rozruch, protože americké programy se v Íránu vysílají zřídka. Íránští představitelé o západní kultuře hovoří jako o dekadentní a odporující islámu. Vláda blokuje mnoho internetových stránek, ale na druhé straně málokdy vynucuje dodržování zákazu používat ke sledování televize satelity. Zejména mladí Íránci sledují zahraniční programy na internetu nebo si obstarávají filmy a seriály na nelegálně šířených DVD, jež jsou běžně k dostání.

Sedmnáctiletá středoškolačka Farnáz Rahmáníová si myslí, že státní televize chce zařazením Domu z karet do vysílání ukázat prolhanost amerických politiků. "Pro mne je to příležitost strávit volný čas s dobrým televizním seriálem. Možná se tím televize snaží získat víc Íránců ke sledování íránských kanálů," řekla.

Sdělovací prostředky

Seriál komentují také íránské sdělovací prostředky. Webová stránka konzervativců Tebnak ocenila Spaceyho za brilantní ztvárnění Underwooda, který spolu se svou manželkou získává moc pomocí vydírání a zrad. Na sociálních sítích se Spacey a Robin Wrightová, která hraje jeho ženu, objevují v klipech, v nichž se probírá cesta, jak se dostat k moci.

Seriál přispívá ke žlučovitému pojetí obrazu amerických politiků šířenému íránským vedením. Íránci nemohou Americe zapomenout roli, již sehrála CIA v roce 1953 při puči a dosazení šáha k moci, ani reakci USA v době islámské revoluce v roce 1979, což vyvrcholilo obsazením amerického velvyslanectví v Teheránu.

Ještě téměř po čtyřiceti letech nejkonzervativnější íránští politici označují USA za Velkého satana a obviňují ze spiknutí kdekoho, od izraelské tajné služby Mossad po teroristy z Islámského státu, podobně jako to se svými nepřáteli činí Frank Underwood.

"Dům z karet šikovně ukazuje zklamání z politiky americké liberální civilizace a to, že za lidmi, kteří tu zemi řídí, se skrývá zrada, touha po moci, promiskuita a zločin," soudí konzervativní internetový server Mešrek.

Vysílání seriálu povolila íránská vysílací společnost, jejíhož ředitele jmenuje duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Stanice Namájš ani vysílací společnost rozhodnutí zařadit americký seriál do programové nabídky nekomentovaly a neexistují ani údaje o tom, kolik lidí pořad sleduje. Známo není ani to, jaká dohoda byla uzavřena s producenty. Írán nemá s USA žádnou dohodu o ochraně autorských práv. Videopůjčovna a televize Netflix v Íránu není dostupná. Tato kalifornská firma sdělila, že nemá celoplošnou licenci na distribuci Domu z karet, a vysílání seriálu v Íránu nechala bez komentáře.

Íránská vysílací společnost do pořadu neváhala zasáhnout. Íránci mohou zhlédnout všechny pasáže o draní se k moci, avšak intimní scény mezi Underwoodem a mladou novinářkou v podání Kate Maraové byly vystřiženy.

Autor: ČTK Foto: , CSFD.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ