Americká podpora kurdských milicí YPG byla hlavním bodem jednání amerického ministra obrany Jamese Mattise s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře. Informoval o tom web Hürriyet Daily News. Obě strany se shodly, že Rakku by měli po dobytí kontrolovat Arabové a že Ankara bude monitorovat dodávky zbraní Kurdům. Mattis do Ankary přicestoval ve středu na jednodenní návštěvu.
Ankara považuje kurdské milice YPG za teroristy. Podezírá je z úzké spolupráce se Stranou kurdských pracujících (PKK), která již tři desetiletí vede boj proti Ankaře.
Kurdské skupiny kontrolují na severu Sýrie společně se svými spojenci pásy území. Jde o oblasti, které jsou nyní v moci arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF), což je aliance, kterou podporují Spojené státy a v jejímž čele jsou kurdské milice YPG. SDF nyní dobývá město Rakku, poslední baštu teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii.
Turecko projevilo přání proces dodávek zbraní monitorovat. Washington Ankaře slíbil, že jí poskytne výrobní čísla zbraní dodaných milicím YPG i adresy, kam byly doručeny.
Ankara také zdůraznila, že Rakku by po dobytí měli spravovat Arabové, a nikoli Kurdové. Podle webu Hürriyet Daily News americká strana zastává stejné stanovisko.
Mattis a Erdogan se shodli v tom, že by měla být zachována integrita území Sýrie i Iráku a v Afghánistánu by měly zůstat turecké jednotky.
Erdogan připomněl stanovisko Ankary, že referendum o nezávislosti, které se má v irácké autonomní oblasti Kurdistán uskutečnit příští měsíc, by bylo špatným krokem. Mattis se v úterý sešel s prezidentem iráckého Kurdistánu a tlumočil mu stejný postoj. Pro Spojené státy je prioritou boj proti IS. Turecká strana se snaží zabránit zformování kurdského státu.