Asijští experti se vracejí ze Západu domů, <span>za lepším</span>

Zahraničí
7. 8. 2009 10:45
Čína rychle dohání Západ, i na úrovni školství.
Čína rychle dohání Západ, i na úrovni školství.

Budoucí generace chův pro manažery. V Číně myslí na všechno."Jděte na Východ", jako by svým jednáním vzkazovali mnozí asijští odborníci, kteří vystudovali v USA a v Evropě a nyní se vracejí kvůli slibným pracovním vyhlídkám domů. Asijský region se pro kvalifikované pracovníky stává velmi zajímavý, podle mnohých očekávání má v ekonomickém růstu překonat zbytek světa.

Šestadvacetiletý Čang Čeng-chan je jedním z mnoha velmi vzdělaných Asiatů žijících na Západě, kteří si v těchto dnech zakoupili jednosměrnou jízdenku domů. Lákají je zajímavé pracovní příležitosti, rodinné svazky i pohodlný životní styl. "Žádná jiná země se právě teď nemění tak rychle jako Čína," říká Čang. "Pro lidi mojí generace nabízí mnoho možností."

Jakmile tento mladý Číňan získal na univerzitě v Nottinghamu ve Velké Británii vysokoškolský titul, vrátil se zpátky do Číny a začal pracovat pro firmu zabývající se výzkumem kmenových buněk.

Mladé Indy už netáhnou domů jen tradice, ale i dobře placená práce.Další Asiaté budou tento trend následovat, alespoň podle názoru amerického investora a spoluzakladatele nadace Quantum Jima Rogerse. Domnívá se, že toto století bude stoletím Číny. V současnosti žije v Singapuru a jeho malé děti se učí mandarínsky (standardní čínštinu).

Go East

"Pokud jste v Londýně, jste na špatném místě ve špatný čas... Měli byste se přestěhovat na Východ," řekl nedávno v televizním vysílání.

Tento trend obrácené migrace se v několika málo uplynulých měsících zrychlil poté, co finanční krize zasáhla USA a Evropu výrazněji než asijskou ekonomiku. Příliv nových odborníků Asii prospěje, neboť Asie pro svůj další růst potřebuje kvalifikované pracovní síly, shodují se experti.

Typický příchozí, který se dnes vrací ze Západu do Asie, má věk kolem třiceti let a získal magisterský nebo doktorský titul v oblasti vědy, technologie, strojírenství či matematiky, říká Vivek Wadhwa, který se problematikou zaměstnanosti a jejího významu pro společnost zabývá v rámci vědeckého programu Harvardské univerzity (LWP).

Příchod těchto specialistů na asijský pracovní trh může pomoci obsadit střední a vyšší pozice ve vedení firem, které v oblasti podnikají. Jsou pro firmy levnější pracovní silou než cizinci a zároveň kvalifikovanější než jejich místní kolegové, kteří nestudovali na Západě.

Čína rychle dohání Západ, i na úrovni školství."Neustále nahrazujeme zahraniční pracovníky asijskými odborníky, kteří se vracejí do svých rodných zemí a jsou ovlivněni západním obchodním stylem a kulturou", potvrzuje Ames Gross, ředitel náborové firmy Pacifický most, která se specializuje na dosazování těchto "navrátilců" do firem sídlících v Asii.

Ze Západu přichází inovace

Mzdy v rozvojových zemích jihovýchodní Asie mohou tvořit jen kolem 25 procent částky, která se na obdobných pozicích vyplácí na Západě. Rozdíl mezi platy specialistů se však snižuje, doplňuje Gross. Společnosti ze Singapuru a Hongkongu například již dnes běžně nabízejí mzdy srovnatelné s USA a Evropou.

Podle odhadů bude tento rok promovat v Číně šest milionů a v Indii tři miliony studentů, ale experti na lidské zdroje říkají, že absolventům z místních vysokých škol často chybějí praktické obchodní dovednosti potřebné pro danou práci. Asijští "navrátilci" díky západnímu způsobu projevu a chování dovedou také lépe jednat s mezinárodními zákazníky.

Západ stagnuje... Asie nyní nabízí velké možnosti.Nejsou to jen zkušenosti s managementem a obchodním know-how. Asiaté přišlí ze Západu jsou oceňováni také proto, že do svých zemí přinášejí nové nápady a technologické inovace.

Robin Li, který promoval na univerzitě v New Yorku, je spoluzakladatelem největšího čínského internetového vyhledávače Baidu. Hotmail je zase dílem Sabíra Bhatiji, který se vrátil do Indie po úspěšném absolvování univerzity ve Stanfordu.

"Lidé, kteří se vrátili domů ze studií na Západě, jsou mnohem nápaditější a podnikavější než jejich kolegové, kteří zkušenosti ze Západu nemají," říká Wadhwa. "Ohromný přínos, který Indii a Číně tito experti přinesli, se již projevuje."

21. století bude patřit asijsko-pacifické oblasti.

Foto: Reuters a Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ