Austrálie po dvou letech ruší kontroverzní uhlíkovou daň

Zahraničí
17. 7. 2014
Pohled na továrny v Port Kembla jižně od Sydney.
Pohled na továrny v Port Kembla jižně od Sydney.

Austrálie ruší daň z emisí oxidu uhličitého (CO2), kterou v rámci boje proti globálnímu oteplování zavedla teprve před dvěma lety. Daň byla v zemi jinak vstřícné k ekologickým tématům velmi nepopulární jak mezi velkými těžebními společnostmi, tak mezi samotnými obyvateli. Těm v jejím důsledku stouply ceny energií zhruba o deset procent.

Zrušení tohoto opatření, které bylo namířeno proti 500 hlavním znečišťovatelům v Austrálii, po dolní komoře parlamentu odhlasoval také australský Senát. Tím se splnil předvolební slib liberálů Tonyho Abbotta, na jehož základě mimo jiné vyhráli loňské parlamentní volby.

Austrálie se podílí na globálních emisích kysličníku uhličitého podílem 1,5 procenta. Je však největším znečišťovatelem mezi rozvinutými zeměmi, a to zejména kvůli výrobě elektřiny z uhlí.

Opatření zavedla předchozí labouristická vláda, která tak chtěla přispět ke splnění slibu Austrálie snížit do roku 2020 emise CO2 o pět procent z úrovně roku 2000.

Zrušení uhlíkové daně bylo jendím z předvolebních slibů liberálů Tonyho Abbotta.Jednotná uhlíková daň dosahovala výše 23 australských dolarů na tunu (435 korun) pro 500 největších znečišťovatelů s platností od července 2012. Od července 2015 pak mělo být zavedeno rovněž obchodování s emisními povolenkami.

Liberálové chtějí emise CO2 snižovat jiným způsobem: průmysl chtějí za jejich pokles odměňovat dotacemi a podporou čistších energií. Tento plán, který je za více než 2,5 miliardy australských dolarů, ale podle médií oklikou opět zaplatí daňoví poplatníci.

Levicová opozice, včetně Zelených, zrušení daně zkritizovala.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP/Rob Griffith, Lisa Maree Williams

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné