Australský parlament uznal Austrálce za původní obyvatele

Zahraničí
13. 2. 2013 14:59
Dolní komora australského parlamentu schválila dodatek k ústavě, který uznává Austrálce jako původní obyvatelstvo země (ilustrační foto).
Dolní komora australského parlamentu schválila dodatek k ústavě, který uznává Austrálce jako původní obyvatelstvo země (ilustrační foto).

Dolní komora australského parlamentu schválila dodatek k ústavě, který uznává Austrálce a obyvatele ostrovů v Torresově průlivu jako původní obyvatelstvo země. Novela je dalším historickým krokem v přiznávání práv Austrálcům, kteří v minulosti čelili často tvrdé diskriminaci. Návrh na změnu ústavy musejí ještě odsouhlasit občané v referendu.

Při hlasování poslanci de facto uznali, že při příchodu bělošských osadníků před 225 lety žili již na nejmenším kontinentu světa jeho praobyvatelé. V letech 1788 až 1920 zahynuly v přímém důsledku evropské kolonizace desítky tisíc původních obyvatel. Domorodci nebyli považováni za lidi a osadníci je zabíjeli s tím, že je ohrožují. Upírali jim také jakákoli pozemková práva.

Dnes tvoří domorodí Aboridžinci asi dvě procenta australské populace, ve 22milionové zemi jich žije kolem 400 tisíc. Představují sociálně nejslabší část obyvatelstva Austrálie - problémem je chudoba, nezaměstnanost, alkoholismus, narkomanie, domácí násilí, vysoká dětská úmrtnost či negramotnost.

Podle australské premiérky Julie Gillardové změna ústavy umožní vyléčit rány, které zůstávají otevřené v srdci australských dějin.Hlasování poslanců se konalo v den pátého výročí historického projevu někdejšího australského premiéra Kevina Rudda, který se v roce 2008 formálně omluvil Austrálcům za zákony a politiku z minulých let, jež jim "způsobily hluboký zármutek, utrpení a ztráty".

Rudd ve svém proslovu připomněl asimilační program, který trval až do 70. let minulého století a v jehož rámci bylo až 100 tisíc dětí Austrálců nuceně odebráno jejich rodinám a umístěno do dětských domovů či do bělošských rodin. Cílem tohoto opatření bylo podle úřadů to, aby byl těmto dětem zajištěn lepší start do života,avšak mnohé z nich byly zneužívány jako levná pracovní síla v domácnosti.

Lidové hlasování o uznání Austrálců a obyvatel ostrovů v Torresově průlivu jako původních obyvatel Austrálie se mělo konat letos, plány ale byly odloženy, aby vláda měla víc času získat širokou podporu opatření. Každá změna australské ústavy musí být schválena v referendu.

"Domnívám se, že naše společnost je připravena přijmout spravedlivost této kampaně, protože Australané chápou, že kultura a dějiny původních obyvatel země jsou pýchou nás všech," prohlásila předsedkyně australské vlády Julia Gillardová. "Změna ústavy umožní vyléčit rány, které dodnes zůstávají otevřené v srdci našich dějin," dodala.

Vůdce australské opozice Tony Abbott prohlásil, že uznání původních obyvatel se mělo uskutečnit už dávno. "Je třeba odčinit opomenutí a zatvrzelost našich předků, abychom mohli vykročit do budoucnosti jako sjednocený národ," řekl.

List Guardian upozornil, že australská ústava obsahuje stále diskriminační články, které kupříkladu umožňují vyloučit Austrálce z voleb či jim zabránit ve výkonu určitých povolání a v bydlení v oblastech osídlených bělošským obyvatelstvem.

Autor: DPA, BBC, ČTK Foto: ČTK/AP/Theron Kirkman

Další čtení

Česká muniční iniciativa získala finance z Kanady, Norska, Dánska a Nizozemska

Zahraničí
3. 4. 2025

Orbán řekl, že Maďarsko odstupuje od ICC, protože soud je nyní zpolitizovaný

Zahraničí
3. 4. 2025
ilustrační foto

Turista ohrozil izolovaný kmen sběračů a lovců. Přivezl jim colu. Úřady ho zatkly

Zahraničí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ