Do bombového atentátu v Bangkoku bylo zapojeno nejméně deset lidí a byl dlouho dopředu plánován, řekl šéf thajské policie Somjot Pumpanmuang. Thajsko zároveň požádalo o spolupráci při pátrání po pachatelích nejhoršího bombového útoku na svém území Interpol, neboť člověkem, který je podezřelý, že umístil bombu v chrámu v centru thajské metropole, je cizinec. Podle thajské junty však útok pravděpodobně není dílem mezinárodní teroristické organizace.
"Je to rozsáhlá síť. Příprav se účastnilo mnoho lidí," řekl Pumpanmuang s tím, že se útok chystal nejméně měsíc. "Patří tam ti, kteří hlídali na ulicích, připravovali bombu, ti přímo na místě a...ti, kteří znali únikovou cestu. Muselo jít nejméně o deset lidí."
O den dříve policie tvrdila, že ví o třech osobách podílejících se na útoku, po němž v pondělí zemřelo nejméně 20 lidí a desítky dalších byly zraněny.
Thajská vládní junta dnes označila za "málo pravděpodobné", že by atentát byl dílem mezinárodní teroristické organizace, přestože hlavní podezřelý je cizinec. Junta dále uvedla, že útok nebyl namířen konkrétně proti čínským turistům, mezi nimiž je svatyně velmi oblíbená. Mezi oběťmi útoku je i pět Číňanů.
"Bezpečnostní úřady spolupracovaly s úřady ze spojeneckých zemí a dospěly k předběžnému závěru, že je nepravděpodobná souvislost incidentu s mezinárodním terorismem," řekl mluvčí junty.
Úřady této východoasijské země zprvu nejevily zájem o mezinárodní spolupráci, ačkoli již ve středu přišly s teorií, že byl pachatelem cizinec. Ve čtvrtek se obrátily se žádostí o spolupráci na mezinárodní policejní organizaci Interpol. Thajská policie již vydala zatykač na dosud neidentifikovaného cizince a vypsala odměnu milion bátů (686.000 korun) za informace vedoucí k dopadení hlavního podezřelého.
Pátrá se také po dvou možných komplicích hlavního podezřelého. Oba zachytily kamery poblíž místa výbuchu. Thajská policie dnes připustila, že hlavní podezřelý je možná už v zahraničí.