Bangladéš vyslala dvě námořní fregaty do míst, kde australská soukromá společnost GeoResonance údajně odhalila prvky, které se shodují s materiálem použitým při výrobě Boeingu 777, a mohlo by tak jít o trosky ztraceného malajsijského letadla. Lodě vyrazily do Bengálského zálivu, do vzdálenosti pět tisíc kilometrů od hlavního centra dosavadního hledání v jižní části Indického oceánu. Malajsijské úřady by ve čtvrtek měly zveřejnit zprávu o vyšetřování zmizení letadla.
"Až se tam dostanou, prohledají to místo a ověří veškeré informace," uvedl velitel bangladéšského námořnictva Rašíd Ali. Středisko, které pátrací operace řídí, tvrzení australské firmy již dříve odmítlo jako vysoce nepravděpodobné. Jak ale uvedli experti, vyšetřovatelé přesto nemají jinou možnost, než to alespoň prověřit.
"Na vyšetřovatele bude vyvíjen tlak, aby tuto variantu odmítli," uvedla Mary Schiavová, americká expertka, která pracovala pro ministerstvo dopravy. "Myslím si, že v současnou chvíli, kdy pátrání trvá šest týdnů a nemá žádné výsledky, uvázli téměř na mrtvém bodě. Musejí se tam proto jet alespoň podívat," dodala k místu v Bengálském zálivu.
Společnost GeoResonance započala s hledáním 10. března, tedy dva dny po zmizení letadla. Porovnání snímků podle vyjádření mluvčího společnosti Davida Popa dokazuje, že trosky zobrazené na nynějších snímcích oblasti, asi 190 kilometrů od pobřeží Bangladéše, nejsou viditelné na snímku z 5. března, tedy z data před pádem letadla. Dalším argumentem je prý shoda chemického složení - hliník, titan, měď či slitiny oceli - nalezených trosek a materiálů, ze kterých sestával malajsijský letoun Boeing 777. "Společnost neříká, že toto je let MH370, nicméně mělo by to být vyšetřeno," uvedla GeoResonance ve svém prohlášení.
Letecká společnost Malaysia Airlines ve čtvrtek sdělila příbuzným cestujících v osudném letu, aby se odstěhovali z hotelů, kde dosud čekali na jakékoli zprávy z vyšetřování, a vrátili se domů. Aerolinky rovněž oznámily, že do 7. května uzavřou svá centra, která po světě zřídily na pomoc postiženým rodinám. Fungovat budou jen dvě střediska v Kuala Lumpuru a Pekingu. V blízkém kontaktu s příbuznými prý budou i prostřednictvím telefonátů a schůzek.
Letadlo s 239 lidmi na palubě zmizelo 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odklonil daleko od své trasy. Původně byly vytyčeny dvě zóny hledání - severní mezi Thajskem a Kazachstánem zahrnující i Bengálský záliv a jižní v Indickém oceánu. Vyšetřovatelé se později na základě satelitních dat přiklonili k tomu, že letadlo skončilo ve vodách Indického oceánu.
Rozsáhlé letecké pátrání po hladině Indického oceánu však bylo ve středu oficiálně ukončeno. A hledání stop po zmizelém letadle na mořské hladině západně od australských břehů ukončila i většina lodí. Australské úřady uvedly, že v příštích týdnech se pátrání soustředí na průzkum mořského dna.