Známá barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byla dnes obviněna z porušení domácího vězení, když ji minulý týden bez vědomí úřadů v jejím bydlišti v Rangúnu navštívil cizinec.
Informovala o tom agentura AP s odvoláním na právníka disidentky, podle něhož Su Ťij hrozí až pětiletý pobyt ve vězeňské cele. Soud by se měl jejím obviněním zabývat v pondělí.
ČTĚTE TAKÉ: Chcete navštívit barmskou dizidentku? Plavte
Barmská junta propustí přes šest tisíc vězňů
Podle informací hlavní barmské opoziční strany Národní ligy pro demokracii, v jejímž čele Su Ťij stojí, navštívil disidentku v jejím domácím vězení Američan John Yettaw. Dostal se k ní po přeplavání jezera, na jehož břehu její dům stojí. Yettaw strávil v domě dva dny, než ho barmská vojenská junta minulý týden zatkla. Obviněn byl ze vstupu do zakázané zóny a z porušení imigračních zákonů.
Američanův advokát oznámil, že Su Ťij a její dvě spolupracovnice již byly převezeny do rangúnské věznice.
Kolem domu Su Ťij byla v době převozu, tedy asi v 02:30 SELČ, zavedena mimořádná bezpečnostní opatření. Asi po čtvrthodině dorazil konvoj s disidentkou a jejími dvěma spolupracovnicemi do věznice.
Su Ťij a její spolupracovnice jsou "drženy ve vězení", sdělil vzápětí mluvčí Národní ligy pro demokracii. Podle něho soud již připravuje spis proti Su Ťij a ta se nesmí vrátit domů.
O víkendu informovaly světové sdělovací prostředky, že Su Ťij už několik dní nejedla a že kvůli dehydrataci dostává infuze. Lékař navštívil třiašedesátiletou disidentku minulý pátek, kdy se snažil zavodnit její organismus a podal jí léky na nízký tlak. Barmská junta ale nezaručila, že doktora pustí k Su Ťij i v dalších dnech.
Su Ťij, která dostala před 18 lety Nobelovu cenu za mír, z minulých 19 let strávila víc než 13 v domácím vězení. Barmská junta, která je u moci od roku 1962, ji řadí mezi osoby ohrožující veřejný pořádek a vězení jí prodlužuje. O propuštění Su Ťij usilují lidé na celém světě, včetně bývalého českého prezidenta Václava Havla.
Foto: Reuters