Zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa prezidentem USA vyvolalo záchvat paniky ve východní Evropě, kde bývalé sovětské satelity vždy spoléhaly na americkou ochranu. Nyní se obávají, že budou vydány napospas ruskému medvědovi. Napsal to na svém portálu francouzský deník Le Figaro pod titulkem Pochyby o americké diplomacii otřásají trochu více světem.
Anketa:
Je pro Česko dobrou zprávou, že byl prezidentem USA zvolen Donald Trump?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Znepokojeny jsou především malé baltské země. Podle Le Figaro nezapomněly, že Trump tvrdil, že Spojené státy by se nemusely vydat na jejich pomoc, kdyby ruský prezident Vladimir Putin vyvolal nové vojenské dobrodružství na jejich hranicích. Nevolnost je cítit také v západní Evropě, která od druhé světové války zakládala svou obranu a bezpečnost na americké vojenské síle.
"Po brexitu a těchto volbách je už možné vše. Před našima očima se hroutí jeden svět," uvedl podle Le Figaro francouzský velvyslanec ve Spojených státech Gérard Araud.
Obavy vyvolává řada věcí, například Trumpem zvažovaná vojenská aliance USA s Ruskem v Sýrii, kde Moskva podporuje Západem kritizovaný režim Bašára Asada. Otázky zůstávají také kolem vývoje v Asii, kde Trump slíbil vyhlásit obchodní válku Číně a přehodnotit tradiční vojenské aliance USA s partnery, jako je Japonsko a Jižní Korea. Tyto země by se podle Le Figaro mohly nově chtít chránit před severokorejskou hrozbou vlastním jaderným arzenálem.
Co všechno se ale stane, je zatím velmi nejasné, protože Trump nemá politické zkušenosti a významnou roli v zahraniční politice USA bude hrát jeho diplomatický tým, který se ještě ani nevytvořil. Také platí, že ve všech zemích světa existuje ohromná propast mezi volebními sliby a skutečně přijatými rozhodnutími. Sliby z předvolební kampaně, které zpochybňují složitou mezinárodní rovnováhu, se budou Trumpovi těžko plnit, domnívá se Le Figaro.
Přes očekávané nesplnění některých z jeho slibů se již ale určitá škoda napáchala. Trumpovo zpochybnění článku pět o vzájemné vojenské ochraně členů NATO oslabilo věrohodnost aliance u spojenců Washingtonu. "Otevřelo trhlinu v bezpečnostní architektuře vybudované po druhé světové válce, kterou již nahlodal Putin. Ze škody ale může vzejít i něco dobrého. Pokud by se evropské země už nemohly spoléhat na velkého amerického bratra, mohly by konečně vyvinout skutečné úsilí zajistit svou bezpečnost," uvedl list.