Bill <span>Clinton v Severní Koreji</span> jedná o novinářkách

Zahraničí
4. 8. 2009 07:35
Clinton na letišti v Pchjongjangu.
Clinton na letišti v Pchjongjangu.

Clinton na letišti v Pchjongjangu.Bývalý americký prezident Bill Clinton přijel do Severní Koreje, aby tam usiloval o propuštění dvou amerických novinářek, které byly v červnu za ilegální vstup do země odsouzeny k 12 letům v táboře nucených prací.

Agentury uvedly, že Clintona na letišti přivítali severokorejští představitelé, včetně hlavního vyjednávače o jaderném programu, a že "mu malá dívenka předala kytici".

ČTĚTE TAKÉ: KLDR: zatčené novinářky mají ještě šanci vyváznout
                       Americké novinářky odsouzené v Koreji se prý přiznaly
                       Severní Korea poslala dvě novinářky z USA na nucené práce

Jihokorejský zdroj sdělil novinám Munhwa Ilbo, že návštěva se koná na žádost Severní Koreje, která přes diplomatické kanály v New Yorku naznačila, že by uvítala Billa Clintona nebo Hillary Clintonovou. Bill Clinton, kterého doprovázejí zástupci jeho nadace, by se měl do USA vrátit ve středu.

Clinton u severokorejského vůdce Kima.Novinářky pracující pro televizi bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea Current TV byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny. Americké novinářky Euna Leeová a  Laura Lingová v době svého zadržení připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících.

Severní Korea jejich natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.

Ani Current TV, ani americké ministerstvo zahraničí se ke Clintonově cestě do Severní Koreje nevyjádřily. Podle agentur se dnes americký exprezident Severní Koreji setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem a proběhla "široká výměna názorů", během níž mu měl předat ústní posleství od amerického prezidenta Baracka Obamy.

Existenci takového vzkazu ovšem Bílý dům popřel. "Není to pravda," řekl mluvčí Robert Gibbs ve Washingtonu na dotazy novinářů poté, co z Pchjongjangu přišla zpráva, že Clinton předal Kim Čong-ilovi Obamův vzkaz.

Jinak se ale Bílý dům zdržel jakéhokoli komentáře, neboť jde o výlučně soukromou iniciativu. "Nechceme ohrozit úspěch mise bývalého prezidenta," dodal Gibbs.

Novinářky Current TV byly odsouzeny na nucené práce.Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem jsou v posledních měsících kvůli severokorejskému jadernému programu mimořádně napjaté.

Někteří analytici tvrdí, že komunistický režim chce zadržované novinářky využít jako nátlakový prostředek na Spojené státy a vymoci si na nich ústupky.

Bílý dům: Souvislost s jaderným programem? Žádná

Bílý dům ale jakoukoli souvislost mezi zadržovanými novinářkami a jaderným napětím odmítl. "Jejich zdržování nespojujeme s jinými problémy a doufáme, že Severokorejci tak také činit nebudou," řekl mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Během působení Billa Clintona v Bílém domě se vztahy USA a KLDR zlepšily, nicméně po krátkém oteplení přišlo v době Clintonova nástupce George Bushe velké ochlazení. Bush Severní Koreu prohlásil za součást "osy zla", kde se ocitla spolu s Íránem a Irákem.

Clinton na letišti v Pchjongjangu.Posledním významnějším představitelem USA, který navštívil Severní Koreu, byla v roce 2000 Madeleine Albrightová. Posledním exprezidentem USA, který přijel do KLDR, byl v roce 1994 Jimmy Carter.

Odborník: Je to chyba

Podle odborníka na severokorejskou státní ideologii Briana Myerse je nynější návštěva bývalého amerického prezidenta odměnou za "špatné chování". "To je přesně to, co oni (severokorejští vůdci) potřebují," míní Myers.

Clintonova návštěva podle něj umožňuje vládě KLDR předvést "poddaným", potýkajícím se se stále větší bídou, že severokorejský jaderný program nutí okolní svět brát jejich zemi vážněji. Clintonova návštěva bude zcela jistě interpretována jako pocta pro USA, míní expert. Potvrdí také Severní Koreji, že její špatné chování bude nadále odměňováno. "Vysílá chybné signály," řekl.

Podle analytiků amerického deníku The Washington Post budou Lingová a Leeová pravděpodobně drženy v relativně humánních podmínkách dokud nebude vyřešeno následnictví po Kim Čong-ilovi, který je údajně těžce nemocen. Poté by mohly být propuštěny do Spojených států jako známka připravenosti KLDR k bilaterálním jednáním.

Foto: ČTK/AP a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ