Bratr slepého čínského disidenta proklouzl z hlídané vesnice

Zahraničí
24. 5. 2012 10:52
Čchen Kuang-čcheng je v bezpečí v USA, ale jeho příbuzné doma úřady šikanují.
Čchen Kuang-čcheng je v bezpečí v USA, ale jeho příbuzné doma úřady šikanují.

Bratr slepého čínského disidenta Čchen Kuang-čchenga utekl z přísně střežené vesnice Tung-š'-ku v provincii Šan-tung. Zamířil do Pekingu, aby získal právní radu, jak ochránit svého syna před stíháním za údajný pokus o vraždu, které označuje za odvetu místních úřadů.

Právník-samouk Čchen, který patří mezi nejznámější čínské disidenty, před časem přelstil čínské bezpečnostní síly, které ho bedlivě střežily v domácím vězení v jeho rodné vesnici. Podařilo se mu uprchnout a uchýlit se na americké velvyslanectví v Pekingu. Spojené státy mu pak pomohly vyjednat legální odjezd i s rodinou do USA.

Tento šťastný konec však měl následky pro další Čchenovy příbuzné. Jeho bratr Čchen Kuang-fu skončil na nějakou dobu ve vazbě, kde ho policisté při výslechu přivázali k židli a bili. Synovec Čchen Kche-kuej je ve vězení a je obviněn z pokusu o zabití, protože bránil domácnost nožem, když tam po strýcově útěku vnikli zástupci úřadů.

Pětapadesátiletý Čchen Kuang-fu se proto v Pekingu setkal s právníkem Ting Si-kchuejem, aby s ním synův případ prodiskutoval. Agentuře Reuters se svěřil, že odešel z domu v úterý před úsvitem, proklouzl mezi příslušníky bezpečnostních sil střežících vesnici a poté utíkal pryč přes pole a vyhýbal se cestám.

Policie mu podle jeho slov bránila opustit vesnici a vyhrožovala mu, že jeho dvaatřicetiletý syn dostane přísnější trest, pokud poskytne rozhovor sdělovacím prostředkům.

"Mám pocit, že mu vysoký trest dají stejně, tak proč bych nemohl něco říct?" prohlásil v rozhovoru pro Reuters. "Řekl jsem jim, že pro jejich tvrzení není právní podklad, ale jsou založená jen na jejich moci a libovůli rozhodnout o osudu Čchen Kche-kueje. Z tohoto hlediska nikdy nebudu schopný to přijmout," dodal s tím, že se hodlá brzy vrátit zpátky do vesnice.

Čtyřicetiletý Čchen Kuang-tung brojil proti nuceným potratům a sterilizaci v souvislosti s čínskou politikou jednoho dítěte a nesouhlasil ani s vyvlastňováním majetků bez adekvátní náhrady. Za to byl v roce 2006 odsouzen do vězení, kde si odpykal čtyři roky. Poté byl převezen do domácího vězení.

Autor: Reuters, AP, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ