Británie, Slovensko a další dodávali <span>zbraně na Srí Lanku</span>

Zahraničí
2. 6. 2009 20:10
Zbraně včetně min zabavené Tamilským tygrům.
Zbraně včetně min zabavené Tamilským tygrům.

Vládní vojáci na Srí lance-Zbrojní dodávky za více než 13,6 milionu liber (téměř 422 milionů korun) prodala Británie Srí Lance v posledních třech letech konfliktu vládních sil s povstalci ze srílanské separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), napsal server britského listu The Daily Telegraph. Zároveň uvedl, že zbraně dodalo ostrovnímu státu i Slovensko.

Británie a další země Evropské unie dodaly podle britského listu na Srí Lanku zbrojní arzenály včetně obrněných vozidel, součástek pro kulomety a poloautomatické pistole po roce 2006. Tento obchod se uskutečnil vzdor obavám z porušování lidských práv na Srí Lance.

ČTĚTE TAKÉ: Srílanská armáda rekrutuje posily. Bojí se návratu Tygrů
                        Porážka je konečná, tamilští tygři složili zbraně

Prodej zbraní Kolombu byl v rozporu s Kodexem chování EU při vývozu zbraní z roku 1998, omezujícím obchodování se zeměmi čelícími vnitřním konfliktům nebo s těmi, které nedodržují lidská práva a jsou pověstné porušováním mezinárodních zákonů, napsal list The Times.

Tamilové v Bruselu protestují proti spolupráci se Sríl lankou.Po zhroucení příměří na Srí Lance z roku 2002 vyzvala EU znesvářené strany k uspořádání mírových jednání a zdůraznila, že nepodporuje žádné vojenské řešení.

Nicméně prodej zbrojního materiálu podle britského tisku pokračoval.

Slovensko prý jako jediná země vykázalo skutečné dodávky zbraní a potvrdilo zásilku deset tisíc raket v hodnotě 1,1 milionu liber.

Na Slovensku uděluje licenci na vývoz zbraní ministerstvo hospodářství. Jeho mluvčí Branislav Zvara sdělil, že Srí Lanka nebyla v čase vývozu zbraní na černé listině. "Rada bezpečnosti OSN v době rozhodování licenční komise nevyhodnotila situaci na Srí Lance tak, aby využila kapitolu sedm Charty OSN, a zavedla zbrojní embargo na dodávky zbraní," řekl Zvara. Ministerstvo udělilo také licenci na vývoz odminovacích zařízení do země, dodal.

Srílanská armáda při přehlídce předvedla zbraně zabavené Tygrům.

Slovensko: Jednali jsme podle Kodexu 

Při udělování licence bere slovenské ministerstvo hospodářství v úvahu i stanovisko ministerstva zahraničí. "V té době jsme to posuzovali podle všech kritérií Kodexu chování EU při vývozu zbraní," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Ján Škoda.

Podle The Daily Telegraph není známo, zda byly britské zbraně použity během závěrečných krvavých pěti měsíců války, kdy bylo podle odhadu OSN zabito na 20.000 civilistů.

Také Spojené státy prodaly Srí Lance vojenské vybavení za miliony liber, jejich prodej ale počátkem roku 2008, kdy začaly vycházet najevo podrobnosti o porušování lidských práv na ostrově, zastavily.mapa.

Jen v samotném roce 2008 britská vláda schválila prodej vojenského vybavení za čtyři miliony liber včetně komponentů sonarových systémů a vojenského komunikačního vybavení.

Srílanský prezident Mahinda Radžapakse 19. května vyhlásil vítězství vládních sil nad tamilskými povstalci. Příslušníci LTTE bojovali tři desítky let za samostatný stát tamilské menšiny na severu a východě ostrova.

Po porážce LTTE neuspěla Evropská unie na půdě OSN s požadavkem nezávislého prošetření nedávných bojů na Srí Lance, při kterých se údajně obě strany konfliktu dopouštěly násilí na civilistech.

Většina členů Rady OSN pro lidská práva naopak prosadila rezoluci oceňující ostrovní vládu za potlačení tamilských rebelů. Separatisty dokument odsoudil za používání civilistů jako lidských štítů.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ