Jsou unesené, zbité, prodané a znásilněné. Hnutí Islámský stát řídí v Iráku mezinárodní trh, na kterém jsou křesťanské ženy a ženy pocházející z náboženské sekty jezídů prodávány jako sexuální otrokyně. V rozhovoru s agenturou AFP to uvedla osmnáctiletá jezídka Džinán, které se podařilo ze zajetí uprchnout.
Ozbrojenci zajali Džinán již na začátku roku 2014, utéct se jí podařilo až po třech měsících. O svém utrpení napsala knihu, která má v pátek vyjít ve Francii. Nejprve ji na severu Iráku zajali islamističtí radikálové, pak ji koupili dva muži, bývalý policista a imám.
Dívka ve svém vyprávění popsala, jak vypadal život jezídů v zajetí. "Mučili nás, násilím se nás snažili přimět k tomu, abychom přestoupili na islám. Když jsme odmítali, mlátili nás, nechali nás spoutané venku na slunci, nutili nás pít vodu, ve které byla mrtvá myš. Někdy nám hrozili mučením s použitím elektřiny," uvedla Džinán. "Tito muži nejsou lidmi. Dokážou myslet jen na smrt a zabíjení. Neustále berou drogy. Každému se chtějí mstít. Říkají, že jednou bude Islámský stát vládnout celému světu," dodala.
V knize dívka líčí, jak ji jednou v iráckém městě Mosul přivedli do obrovského sálu s velkými sloupy, kde byly i desítky jiných žen. "Bojovníci mezi námi chodili a smáli se, přitom nás štípali do zadků," píše Džinán v knize nazvané Otrok DAIŠ. DAIŠ je zkratka, kterou pro radikály z Islámského státu (IS) používá arabský svět. Jeden z mužů si prý stěžoval a říkal: "Ta má příliš velká prsa. Chci jezídku s modrýma očima a světlou pletí. Ty jsou nejlepší. Jsem ochoten si za to zaplatit," dodal. Na knize s Džinán spolupracoval francouzský novinář Thierry Oberle.
Osmnáctiletá žena tvrdí, že na trzích s otroky zahlédla obchodníky z několika zemí - Iráčany, Syřany, ale i obyvatele západních států, jejichž národnost nedokázala určit. Nejlépe vypadající dívky byly prý určeny pro velitele nebo bohaté klienty ze zemí Perského zálivu.
Když Džinán prodali, v domě, kde byla uvězněna s dalšími ženami, musela neustále přijímat pánské návštěvy. Bojovníci platili v předsálí, kde se rovněž pohybovali obchodníci či majitelé otroků. "Vyměním tuto brunetku za vaši pistoli Beretta," uvedl prý jednou jeden z obchodníků. "Jestliže dáváte přednost platbě v hotovosti, je to 150 dolarů (3600 korun). Můžete platit rovněž v iráckých dinárech," dodal.
Protože si mysleli, že neumí arabsky, hovořili před ní její dva majitelé naprosto otevřeně. Jednou v noci tak zaslechla debatu odhalující fungování obchodu s otroky. "Muž si nemůže koupit více než tři ženy, ledaže by byl ze Sýrie, Turecka či země Perského zálivu," uvedl tehdy jeden z majitelů. "Je to dobré pro obchod," odpověděl mu druhý. "Kupec ze Saúdské Arábie si může dovolit zaplatit jídlo a dopravu, na což člen Islámského státu nemá," dodal s tím, že Islámský stát "tak vydělává, aby měl peníze pro své bojovníky, a naši zahraniční bratři jsou spokojení".
Po třech měsících se Džinán podařilo ukrást majitelům klíče a z domu uprchnout. Dostala se zpátky ke svému manželovi a nyní žije v uprchlickém táboře v iráckém Kurdistánu. "Když se vrátíme zpátky domů, budou proti nám páchány další genocidy. Jediným řešením je, abychom měli nějakou oblast jen sami pro sebe, pod mezinárodní ochranou," uvedla jezídská dívka.