CIA a Pákistán dopadly dvojku afghánského Talibanu
16.02.2010 09:15 Aktualizováno 16.02. 15:07
V Pákistánu byl údajně dopaden zástupce šéfa afghánského Talibanu a muž číslo dvě v tomto extremistickém hnutí mull Abdul Ghaní Baradar. Tuto informaci amerického deníku The New York Times potvrdili agentuře Reuters dva nejmenovaní američtí vysocí činitelé.
Vysoký vojenský velitel Talibanu je zadržován pákistánskou zpravodajskou službou, která vede jeho výslech.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf pákistánského Talibanu prý zahynul po náletu
"Hodný" Taliban? Pákistán si spojence vybírat nemůže
Taliban ale Baradarovo zadržení popřel a označil za "velkou lež". "(Mulla Baradar) nebyl zajat. (Nepřátelé) chtějí šířit tuto fámu, aby odvedli pozornost od svých neúspěchů v Mardžáhu a aby zmátli veřejnost," prohlásil mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid.
Washington si slibuje od Baradarova zadržení alespoň dočasné oslabení povstaleckých aktivit Talibanu v Afghánistánu. V jižní provincii Hílmand tam koaliční síly NATO v současnosti uskutečňují nejrozsáhlejší ofenzivu proti bojovníkům islamistického Talibanu od invaze v roce 2001. Boje se soustřeďují na baštu Talibanu, město Mardžáh.
Americká strategická zpravodajská firma Stratfor uvedla, že údajné Baradarovo zatčení je významným úspěchem, současně však varovala, že nemusí mít zásadní vliv na situaci na afghánských bojištích. "Je nepravděpodobné, že by jeden jedinec představoval pupeční šňůru mezi nejvyšším vedením a vojenskými veliteli v poli, zvlášť pak u gerilové síly jako Taliban," konstatovala firma ve své analýze.
Mulla Baradar je nejvýznamnějším představitelem Talibanu zadrženým od začátku války v Afghánistánu. Podle něj byl Baradar dopaden už před několika dny v přístavním městě Karáčí při akci hlavní pákistánské vojenské zpravodajské služby ISI, do níž byli údajně zapojeni i agenti americké CIA. Je držen v pákistánské internaci a vyslýchán. Pákistánský zpravodajský důstojník nepotvrdil, zda se na výsleších podílejí i Američané.
Mulla Baradar byl členem nejvyššího orgánu Talibanu. Po svržení režimu Talibanu v Afghánistánu v roce 2001 se podle údajů zpravodajských služeb vysocí představitelé hnutí sdružili kolem mully Umara v pákistánském městě Kvéta. Odtud toto šestičlenné vedení organizovalo povstání v Afghánistánu, jehož cílem je vyhnat zahraniční jednotky ze země a svrhnout vládu prezidenta Hamída Karzáího.
Později se členové vrchní rady Talibanu údajně přemístili z Kvéty do Karáčí. Afghánistán opakovaně vytýkal Pákistánu nečinnost vůči vůdčímu orgánu Talibanu. Pákistán to ale vždy popíral.
Ilustrační foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.