Čínské úřady začaly přesidlovat 330 tisíc lidí z centrální oblasti země, kde má být zahájen impozantní projekt "přesunu vody z jihu na sever". Smyslem nákladného projektu, jehož hodnota se odhaduje na 62 milionů dolarů, je zajistit vodu pro Peking a rychle se rozvíjející města na vyprahlém severu.
Po dokončení by měla třemi směry umělými kanály a potrubím téci voda stovky kilometrů z centrálních, západních a jižních částí Číny na sever. Centrální trasa, která má být dokončena do roku 2014, by měla zajišťovat čtvrtinu spotřeby vody čínského hlavního města.
Kritici varují, že odklon vody poškodí životní prostředí a stejně nezažene žízeň prosperujících měst.
V provinciích Chu-pej a Che-nan se již obyvatelé začali stěhovat ze svých domovů poblíž přehrady Tan-ťiang-kchou, která je jedním z největších umělých jezer v Číně. Voda z ní odtéká do řeky Chan-šuej, která je přítokem řeky Jang-c'-ťiangu. Z tohoto veletoku a jeho přítoků bude voda vedena do severních oblastí.
Přesidlování má být dokončeno v roce 2011, uvádí agentura s odvoláním na úřady v provincii Che-nan. Podle nich dostane každá přesídlená rodina kompenzaci za ztrátu nemovitosti. Dostane rovněž přidělenu ornou půdu v nové obci a po dobu dvaceti let bude dostávat roční dotaci 88 dolarů na osobu.
Někteří obyvatelé rušených vesnic si nedávno stěžovali, že je úředníci nutili podepsat dohodu o přesídlení a nabízeli jim méně než polovinu rozlohy půdy, na které hospodaří nyní.
Projekt přesunu vody z jihu na sever se bude dotýkat 44 měst a mohl by být až třikrát dražší než vodní dílo Tři soutěsky, poslední čínský megaprojekt.
Vodní elektrárna Tři soutěsky s výkonem 18 460 megawattů je největší elektrárnou světa. Kvůli její výstavbě muselo být přestěhováno 1,4 milionu lidí většinou do etnicky odlišných a méně úrodných oblastí. Vznikl vodní rezervoár dlouhý 660 kilometrů. Byla zaplavena plocha 1084 kilometrů čtverečních, přičemž pod vodou z přehrady zmizelo 13 velkoměst a 140 měst, přes 1300 vesnic a tisíce archeologických památek.
Foto: Reuters, Wikimedia Commons