Zhruba na polovinu snížila Čína od roku 2007 vykonávání poprav. Nicméně každý rok se zde popraví v průměru kolem čtyř tisíc osob.
Přesný počet osob popravených v nejlidnatější zemi světa je státním tajemstvím, avšak podle zprávy čínské Akademie sociálních věd byl počet exekucí snížen v posledních čtyřech letech o polovinu. V roce 2006 odhadovaly oficiální sdělovací prostředky počet popravených osob v zemi na osm tisíc.
I po snížení počtu poprav však Čína zůstává v čele žebříčku zemí s největším počtem uskutečněných poprav na světě. Provádí jich osmkrát více než ostatní země dohromady - mimo Čínu bylo podle organizace Amnesty International popraveno v loňském roce 527 osob. Trest smrti má v právních řádech 58 zemí, v loňském roce ho skutečně provedlo 23.
"Čína učinila velký pokrok při snižování počtu poprav, ale jejich počet je stále příliš vysoký a snižuje se jen pomalu," řekl výkonný ředitel organizace pro lidská práva Dui Hua (sídlí v USA) John Kamm.
Už ne za daně
Čína je trvale terčem kritiky za svůj přístup k lidským právům a stavu právního státu. Nicméně pověřila nejvyšší soud přezkoumáním každého rozsudku smrti. Tato nejvyšší soudní instance musí také každou případnou popravu schválit.
Začátkem roku Čína zrušila tresty smrti pro osoby starší 75 let s výjimkou těch, které se dopustily "výjimečné krutosti". Tento trest byl zrušen také za některé ekonomické delikty, například daňový únik. Nejvyšší trest je však stále uplatňován mimo jiné za obchodování s drogami.
Naposledy byl v Číně za pašování drog popraven jeden Filipínec. Ke stejnému trestu byla odsouzena i Jihoafričanka, která by měla být popravena v nejbližší době.
V Číně se provádějí popravy střelou do hlavy, ale postupně je zaváděna smrtící látka aplikovaná injekcí.