Policejní a justiční orgány v Číně v neděli zveřejnily nová pravidla, podle kterých nebude u soudu možné použít důkazy získané mučením. Především pak v případě procesů, kde připadá v úvahu hrdelní trest, píší New York Times.
Obvinění budou mít nyní také možnost odvolat přiznání vynucené násilím nebo zastrašováním. Nové směrnice přišly několik týdnů poté, co vyšlo najevo, že nespravedlivě odsouzený farmář se ve vězení ocitl na základě přiznání získaného mučením. Po deseti letech, které strávil ve vězení, se ukázalo, že údajná oběť jeho vraždy je naživu.
ČTĚTE TAKÉ: Čína si posvítí na tibetské kopírky
Osobní rekord v sexu hradil čínský úředník úplatky
"Vyšetřování ukázalo, že v posledních letech byly ke sběru důkazů používány nedbalé a nevhodné metody, a to především v případech, kdy šlo o trest smrti," uvedla ústřední vláda v prohlášení.
Podobná pravidla jsou základem moderních trestních zákoníků, právní experti podle New York Times uvádějí, že je to poprvé, kdy čínský zákon výslovně uvedl pravidla určující, jaké důkazy jsou přijatelné a jaké ne.
Přiznání získaná mučením mají v Číně tradici ještě z dob císařského impéria, kdy nebylo možné popravit nikoho, kdo se odmítl přiznat. V současné době je podle ochránců práv mučení stále časté, tyto případy však zaujmou pozornost veřejnosti, pouze pokud podezřelý ve vazbě zemře. To v některých případech vedlo k protestům, které vyděsily úřady.
Nejvyšší lidová prokuratura v roce 2003 vydala zprávu, v níž přiznává, že nucená přiznání vedla k úmrtí 460 lidí a vážným zraněním 117 dalších.
1700 poprav
Čína popraví více lidí než všechny ostatní státy dohromady. Vláda nezveřejňuje oficiální počet poprav, ale Amnesty International odhaduje, že v roce 2009 byl hrdelní trest vykonán na 1700 osobách.
Právníci nové směrnice podporují. "Je to dobrý prostředek proti zkratkám. Prokurátoři jsou často pod tlakem uzavřít případ co nejdříve bez ohledu na použité metody," řekl americkému deníku obhájce Čang Sing-šuej.
Otázkou zůstává, zda budou nová pravidla fungovat v praxi. Ministerstvo veřejné bezpečnosti a Nejvyšší lidová prokuratura občas obcházejí pravidla, která omezují jejich pravomoci.
Nicholas Bequelin, analytik organizace Human Rights Watch v Hongkongu, upozorňuje, že zákaz mučení je jen jedním z kroků, které by čínská vláda měla učinit. "Myslím, že vláda se vzdala naděje na provedení systémové reformy a místo toho se snaží o dílčí procedurální změny," řekl Bequelin.
Profesor Čínské univerzity lidové bezpečnosti Cchuej Min je optimističtější. Důležitým prvkem nových pravidel podle něj je, že policie musí v případě obvinění z mučení vypovídat před soudem. "To může být na Západě nebo i v Hongkongu běžné, ale pro čínské policisty jde o zcela nový koncept," řekl. "Musíme změnit jejich způsob myšlení tak, aby bylo přijatelné pustit na svobodu člověka, který byl nespravedlivě odsouzen."
Ilustrační foto: Profimedia