Za teroristy dnes označila Čína 17 ujgurských muslimů, které chtějí USA propustit ze své vojenské základny Guantánamo na Kubě. S jejich přijetím souhlasil tichomořský ostrovní stát Palau, ale Peking tvrdí, že by místo azylu na Palau měli Ujgurové být vydáni Číně.
V uplynulých měsících se přitom uvažovalo, že Ujgury by mohlo přijmout Německo. Kancléřka Angela Merkelová se vyjádřila kladně a ochotu poskytnout jim azyl vyslovil třeba Mnichov. Proti se ale rozhodně stavěl spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble. Američané už do Berlína poslali dokumenty o devíti vězních.
ČTĚTE TAKÉ: Na vězně z Guntánama čekají v Mnichově nevěsty
Odysea vězňů z Guantánama. Z Číny do Albánie
"Spojené státy by měly přestat předávat podezřelé teroristy do jakékoli třetí země a místo toho je vrátit do Číny co nejdříve," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang.
Palauský prezident Johnson Toribiong ve středu potvrdil, že americká vláda požádala o přijetí Ujgurů minulý týden, a dodal, že jeho země se cítí "poctěná a hrdá" možností usídlit zadržované patřící k čínské ujgurské menšině v rámci humanitárního gesta.
Už záhy po tomto oznámení se ale americká média začala ptát, zda jde opravdu o gesto humanity, anebo o tvrdý byznys. Z Washingtonský vládních kruhů totiž proniklo, že Spojené státy slíbily Palauské republice za přijetí guantánamských vězňů zahraniční pomoc ve výši 200 milionů dolarů.
Mluvčí ministerstva zahraničí pro New York Times ale prohlásil, že pomoc nemá s přijetím Ujgurů nic společného.
Palauská republika leží v Tichém oceáně asi půl tisíce kilometrů západně od Filipín. Do roku 1994 bylo Palau poručenským územím OSN pod správou USA a dodnes je na pomoci ze Spojených států do značné míry závislé.
Ostrovní stát má zhruba 20 tisíc obyvatel. Z jeho 241 ostrovů je stále obydlených jen devět.
Palau je jedním z mála států světa, které neuznávají Čínu a udržuje diplomatické vztahy s Tchajwanem.
Čínští Ujgurové byli zadrženi v Afghánistánu a v roce 2002 přepraveni na Guantánamo. Postupně byli obvinění zbaveni, a to jak Pentagonem, tak ministerstvem spravedlnosti, ale Kongres odmítl, aby jim byl povolen vstup na území USA.
Foto: Profimedia, ČZK/AP a Reuters