Číňané obsadili nádraží. Blíží se oslavy nového roku

Zahraničí
21. 1. 2012
Číňané obsadili nádraží, blíží se Nový rok.
Číňané obsadili nádraží, blíží se Nový rok.

Ve snaze vrátit se domů na nejdůležitější čínské svátky v roce strávil migrační dělník Li Ču-čching šest chladných dní a nocí u pokladny na vlakovém nádraží ve městě Chang-čou, aby nakonec zjistil, že všechny jízdenky jsou už beznadějně vyprodány. Liův případ, který zveřejnila místní média, získal značnou odezvu čtenářů v Číně, kde se cestování do rodných obcí na oslavy lunárního nového roku stává noční můrou pro desítky milionů lidí a znamená největší sezonní stěhování lidí na světě.

Pro množství Číňanů jsou novoroční svátky jedinou příležitostí v roce, kdy se mohou setkat se svými rodinami, a představují tak velkou výzvu pro autoritářskou komunistickou vládu v Pekingu, která si zakládá na tom, že dokáže organizovat obří události, a která se současně obává jakýchkoli nespokojeností občanů.

Letos vláda ve snaze zlepšit služby poprvé povolila prodej jízdenek po internetu či po telefonu. Omezeno bylo údajně také doposud velmi rozšířené překupnictví s lístky, když byl zaveden nový požadavek předložit při každé koupi identifikační průkaz. Vše ale zdaleka nefungovalo tak hladce, jak mělo. Množství zájemců zpočátku on-line systém přetížilo, a řada lidí se tak musela vydat osobně k přepážkám jako v minulých letech. Ani fungující systém ale není podle kritiků spravedlivý, znevýhodňuje totiž starší migrační dělníky s omezeným přístupem k internetu.

"Říkal jsem si, že musím navštívit rodiče, které jsem nechal celý rok samotné," prohlásil Li v telefonickém rozhovoru poté, co se po zviditelnění jeho případu v místních médiích úspěšně dostal do domova svých rodičů v provincii Chu-nan. "Plakali, když slyšeli, že jsem nesehnal jízdenky. Říkali, že ode mne nic nechtějí, jen abych se vrátil domů," líčil 48letý Li, který běžně nepoužívá počítač.

Tři miliardy cestCestování do rodných obcí na oslavy lunárního nového roku se stává noční můrou pro desítky milionů lidí a znamená největší sezonní stěhování lidí na světě.

Dopravní úřady odhadují, že Číňané v šesti týdnech kolem novoročních svátků podniknou 3,2 miliardy cest. Podle státních médií bude vypraveno 900 tisíc velkých a středně velkých autobusů, které přepraví 80 milionů osob.

"Cestování u příležitosti svátků jara v Číně je fenomén, který nemá obdoby. Nikde na světě se nepřesouvá tolik lidí naráz," řekl odborník na dopravu při Světové bance John Scales. "Pouhých pět dní na železnici o čínských novoročních svátcích se rovná všem cestám, které podniknou pasažéři americké železniční společnosti Amtrak za rok," dodal.

Li se počátkem ledna připravoval na to, že bude muset čekat na studeném nádraží v Chang-čou celý den a noc, takže si na sebe pro jistotu natáhl vlněný svetr a silný kabát. Koupil si také od prodavače ovoce lepenkovou krabici, aby měl na čem ležet, až se pokladna na noc zavře.

Šest nocí na nádraží

Nakonec se čekání protáhlo na šest dní, po které dostával opakovanou informaci, že jízdenky do jeho rodného města Jung-čou a okolí jsou vyprodány. Li se ale nevzdával a čekal dál pro případ, že by někdo lístek přišel vrátit - což není nic neobvyklého. Jak sám říká, v minulých letech mu stačilo čekat na jízdenku několik hodin.

Zpráva o Liových útrapách se brzy roznesla na čínských mikroblozích a s pomocí místních médií nakonec Li mohl zaplatit lístek na vlak do jiného města, odkud se dodávkou dostal domů.

Také 61letá migrační dělnice Wang Jüe-jing nakonec uspěla a koupila si lístek k stání na třicetihodinovou cestu do severočínského Čchang-čchunu, kde žije její dcera. Měla štěstí, když někdo přišel na nádraží v Šanghaji svou jízdenku vrátit.

"V minulých letech jsem utratila o 50 až 100 jüanů (155 až 310 korun) víc za lístek od překupníků na černém trhu," uvedla Wang. "On-line systém je výhodnější pro úředníky, kteří jsou stále na internetu a lépe s ním umějí pracovat. Pro migrační dělníky a starší lidi je to příliš složité," dodala.Příště autem? Rostoucí příjmy nabízejí majetnějším Číňanům možnost vyhnout se jízdě vlakem a dohodnout se na spolujízdě autem.

Rostoucí příjmy nabízejí nyní majetnějším Číňanům novou možnost vyhnout se úmorné jízdě vlakem a dohodnout se na spolujízdě autem. Na internetu se objevila řada inzerátů s informacemi o datu a cíli cesty pro eventuální zájemce o spolujízdu, kteří by řidičům cestování zlevnili.

"Lístků na vlak je málo a je složité je koupit," uvedl manažer čističky vod v Pekingu Čao Jung-liang, který ve středu přibral další tři pasažéry na cestu na jih do Che-nanu. Každý z cestujících přispěje 200 jüanů (620 korun) na dálniční poplatky a benzin, uvedl Čao. "Těším se, protože dnes ráno vyrazím a už večer budu se svou rodinou," dodal s úsměvem.

Autor: AP, ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné