Číňané si <span>stěžují na nekvalitní oblečení</span> z Evropy

Zahraničí
17. 3. 2010 08:00
Versace v Chuaj-chaj Čung-lu.
Versace v Chuaj-chaj Čung-lu.

Versace v Chuaj-chaj Čung-lu.Čínští boháči kupují stále víc luxusních značek. Nedávná inspekce však odhalila, že například Versace, Hermes nebo Dolce & Gabbana dováželi do Číny oblečení a obuv nevyhovující kvality.

Inspekce v Čej-ťiangu na jihovýchodě země odhalily závažné problémy s výrobky několika západních návrhářů. "Nasbírali jsme vzorky z obchodních domů a luxusních butiků v Chang-čou, Ning-po a Tchaj-čou," říká Šen Jen, úředník provinční obchodní správy.

ČTĚTE TAKÉ: Čínské nudle opět narazily. Inspekce v nich našla hliník
                        Výrobci whisky investují stamiliony do expanze do Číny

Zmíněná tři města patří mezi nejbohatší v Číně, v každém z nich je nejméně jedna ulice plná obchodů s luxusními oděvy známých návrhářů. Nyní však Šen Jen vládním novinám China Daily sdělil, že šedesát procent zkoumaných oděvů bylo nekvalitně vyrobených. Mezi jmenovanými značkami byl Dolce & Gabbana, Trussardi, Hugo Boss, Paul & Shark, Versace a Hermes. Inspektoři tvrdí, že některé kusy oblečení pouštěly barvu, další měly vysoké hladiny kyseliny či formaldehydu.

Oblečení "mohlo způsobit vyrážku, podráždění očí, alergie, problémy s dýcháním nebo dokonce rakovinu,"  varoval list China Daily.

Úřady v Čej-ťiangu neopomněly poukázat na to, že oblečení nebylo vyrobeno v Číně, ale v Itálii, Francii, Maroku, Turecku, Vietnamu či Indii.

Chanel vytvořil kolekci speciálně pro Číňany.Inspektoři také uvedli, že některé kusy oblečení byly špatně označené. Čchao lej, mluvčí značky Hermes v Číně, uznal, že společnost "pochybila v označování oblečení" a že pracuje na nápravě problému. Ostatní značky se nevyjádřily.

Šen upozornil, že obchodníci dovážející oblečení dostanou pokuty a budou muset stáhnout své zboží, ale módním značkám nehrozí postih, protože formálně vzato v Číně nepodnikají.

Dodal, že už v roce 2006 se objevily problémy s luxusním zbožím, když Hugo Boss a Dolce & Gabbana prodávali nekvalitní boty.

V Číně se nyní prodá víc luxusního zboží než ve Spojených státech. Podle žebříčku asociace World Luxury ji překonává jen Japonsko. V Číně žije více než čtvrtina světových zákazníků nejprestižnějších značek. Ty se jim pak snaží vyjít vstříc. Například Chanel představuje letos speciální čínskou kolekci, které dominuje červená.

Foto: Profimedia, Wikimedia Commons

Autor: - kpa -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ