Čínského premiéra přivítal Kim Čong-il, <span>řešili i rakety</span>

Zahraničí
4. 10. 2009 17:43
Kim Čong-il na letišti vítá čínského premiéra.
Kim Čong-il na letišti vítá čínského premiéra.

Kim Čong-il na letišti vítá čínského premiéra.Severokorejský vůdce Kim Čong-il, který se poslední dobou příliš neukazuje, přijal čínského premiéra Wen Ťia-paa, což podle mnohých poukazuje na lepšící se vztahy.

Severní Korea je připravena k jednáním o svém kontroverzním jaderném programu, prohlásil severokorejský premiér Kim Jong-il (Yong-Il) při rozhovoru s čínským protějškem, který dopoledne zahájil třídenní návštěvu KLDR.

ČTĚTE TAKÉ: Kim se chce usmiřovat a sejít se s hlavou Jižní Koreje
                        Kim Čong-il je pro jednání o jaderném odzbrojení

Předsedu čínské vlády po příletu do Pchjongjangu přivítal osobně nejvyšší představitel země Kim Čong-il. Podle tiskových agentur je samotný fakt, že se tajnůstkářský vůdce rozhodl hosta sám přivítat, signálem, že KLDR bere velmi vážně dobrou úroveň svých vztahů s Čínou. Ta je hlavním spojencem země, kterou podporuje politicky i ekonomicky.

Detaily jejich následné schůzky, která je jednou z mála podobných setkání nejvyšších představitelů obou zemí, nejsou známy.

Čínský premiér Wen Ťia-pao dostává v KLDR šálu na uvítanou.Sousedská dobrá vůle

Wen s Kimem byli přítomni podpisům několika dvoustranných dohod, především v oblasti obchodu, ekonomiky, cestovního ruchu a vzdělání.

Návštěva čínského premiéra, která potrvá do 6. října, se podle expertů ponese spíš v duchu sousedské dobré vůle než tvrdých jednání. Přesto analytici míní, že by se Peking k něčemu podobnému nerozhodl, pokud by předem nezískal od Pchjongjangu ujištění o možnosti zmírnit napětí kolem severokorejského nukleárního programu.

Mezinárodní rozhovory o severokorejském nukleárním programu začaly před šesti lety, ale teď právě jsou na mrtvém bodě. KLDR účast na nich vypověděla letos, když si za nové zbrojní testy vysloužila v červnu další potrestání v podobě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Tento dokument KLDR zakazuje další jaderné a raketové testy a zavádí nové sankce týkající se zbraní i finančních dohod.

Mezinárodních rozhovorů se dosud účastnily kromě obou korejských států také Čína, Rusko, USA a Japonsko. Pchjongjang nyní usiluje o bilaterální rozhovory s Washingtonem, který ale chce, aby jednání pokračovala v šestistranném obsazení.

Grafika.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ