Palestinci jsou zoufale rozhádaní, politická jednota je v nedohlednu. Ustavení nové přechodné vlády na západním břehu Jordánu s prozápadním premiérem Salámem Fajadem v čele to znovu dokazuje.
Snahy politicky zapojit radikální islamistické hnutí Hamas ovládající pásmo Gazy do vlády národní jednoty dosud nepřinesly plody.
Propast mezi znepřátelenými palestinskými organizacemi Fatah a Hamas se v důsledku rozhodnutí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse jen ještě prohloubí, soudí podle agentury DPA palestinští komentátoři.
Také Abbásovo hnutí Fatah, které odmítá nezávislého kandidáta Fajada, je vnitřně v podstatě rozpolceno. Různice mezi Palestinci nahrávají pravicově orientované vládě v Izraeli, protože brání krokům směrem k nezávislému palestinskému státu.
Jeden z komentátorů listu Haarec označil politický vývoj na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy za "cirkus Palestina".
ČTĚTE TAKÉ: Hamas a Fatah zahájily jednání. Bude Palestina jednotná?
Gaza a západní břeh - rozpory mezi bratry rostou
Abbás vytvořil novou přechodnou vládu proto, že obzvláště před svou návštěvou u amerického prezidenta Baracka Obamy plánovanou na 28. května potřebuje funkční kabinet.
Fajad rezignoval na svůj úřad 7. března, protože chtěl urovnat cestu k novému začátku mezi Hamasem a Fatahem.
Dlouhý mocenský boj mezi těmito dvěma organizacemi krvavě vyvrcholil v červnu 2007, když Hamas násilím zcela ovládl pásmo Gazy.
Od té doby panují na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy dvě paralelně působící vlády, které se navzájem neuznávají.
Společná vláda měla přinést národní usmíření a připravit parlamentní a prezidentské volby na 28. ledna příštího roku, stejně jako koordinovat obnovu Gazy. Izraelská vojenská ofenziva z přelomu roku tam zanechala silnou zkázu a humanitární situace v pásmu zůstává vzhledem k izraelské blokádě choulostivá.
Vše o válce v Gaze ZDE
Dosavadních pět kol usmiřovacích jednání mezi Hamasem a Fatahem v Káhiře dosud nepřineslo žádné výraznější sblížení. A jen málokdo si slibuje průlom při posledním kole stanoveném na 5. července. Vzhledem k vleklým jednáním Fajad i dva a půl měsíce po svém odstoupení nadále řídil vládní záležitosti. Sedmapadesátiletý premiér je považován za miláčka Západu s vynikajícími kontakty v USA a v Evropě.
Abbásův Fatah je ale roztrpčen obnovením Fajadova mandátu. Představitelé hnutí Fajada obviňují z toho, že jim upírá důležité úřady a finanční prostředky.
Fatahem kontrolované odbory teď rovněž pohrozily bojkotem nové vlády, což by mohlo ještě zhoršit chaos na palestinských územích.
Před sjezdem Fatahu stanoveným na 1.července přetrvává spor i mezi Abbásovým křídlem, které se zasazuje o mírové urovnání, a radikálnějším křídlem, jež nadále sází na ozbrojený boj proti okupaci. "Jestliže nesoulad uvnitř Fatahu potrvá, pak tato vláda patrně přežije jen týdny," napsal palestinský komentátor Haní Masrí.
Evropští dárci dali Abbásovi podle palestinských zdrojů naprosto jasně na srozuměnou, že chtějí Fajada nadále vidět jako premiéra. Fatahu nechtějí kvůli jeho dřívějšímu zapletení do korupce své peníze svěřit. Politický chaos v Ramalláhu a Gaze škodí především národním snahám Palestinců. Dokud bude trvat samovláda Hamasu v pásmu Gazy, není žádná šance na mírový proces, řekl šéf izraelské domácí rozvědky Šin Bet Juval Diskin.
Foto: Profimedia, ČTK/AP a Reuters