Clintonová: Snahy Íránu o <span>jadernou zbraň</span> jsou marné

Zahraničí
26. 7. 2009 20:45
Zatím jen rétorika. Clintonová proti íránskému jadernému programu.
Zatím jen rétorika. Clintonová proti íránskému jadernému programu.

Start rakety Šaháb 3.Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes označila snahy Íránu získat jadernou zbraň za "marné". Současně zdůraznila, že Washington nepřipustí, aby Teherán zastrašoval své sousedy. "Vaše snahy jsou marné," prohlásila Clintonová v rozhovoru pro americkou televizní síť NBC na adresu íránského vedení.

Jak dodala: "Toto poselství je určeno těm, kteří v Íránu přijímají rozhodnutí. Chceme jim říct, že pokud se snaží dosáhnout na jaderné zbraně, aby zastrašovali či aby demonstrovali svou moc, pak jim to nedovolíme."

ČTĚTE TAKÉ: Írán hrozí útokem na izraelská jaderná zařízení
                       
Němečtí špioni: Írán může mít jadernou bombu za půl roku

Zatím jen rétorika. Clintonová proti íránskému jadernému programu.Neupřesnila však, jak USA hodlají pokračovat v projektu jaderného deštníku, který by měl ochránit spojence Washingtonu v blízkovýchodní oblasti. Právě tato nejistota dala v Izraeli vniknout obavám, zda Spojené státy nakonec nehodlají přistoupit na myšlenku, že se Írán jaderným arzenálem vybaví.

"O detailech nediskutujeme, k tomu dojde později, pokud vůbec," prohlásila Clintonová. Poznamenala, že "je třeba doufat v nejlepší, ale připravit se na nejhorší".

Přestože podle ní "je nepřijatelné, aby Írán mohl získat jaderné zbraně", na druhé straně podpořila diplomatické řešení problémů, které má mezinárodní společenství s jadernými ambicemi Teheránu a s nimiž souvisejí i úvahy Izraele bombardovat íránská jaderná zařízení.

Prezident Ahmadínežád a íránský raketový program.Jak dodala, Izrael považuje za ohrožení své existence už fakt, že by Teherán mohl jaderné zbraně získat.

"Žádná suverénní země, která je vystavena něčemu, co by mohla považovat za ohrožení své existence, dalším zemím nenaslouchá," řekla Clintonová. "Přesto se dál domníváme, že aktivní diplomacie... je ta nejlepší cesta k následování... i k tomu, ukázat Íráncům, nač by je snaha o jaderné zbraně mohla přijít," dodala. Připomněla, že "mezinárodní společenství může udělat řadu věcí, pokud Írán nepřistoupí na mezinárodní konsenzus".

Připustila, že Teherán "má právo na mírové využívání jaderné energie", odmítla však, že by měl právo i na jaderný arzenál.

rakety

Foto: FARS, ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ