Nejméně 17 lidí zahynulo ve východní Indii a v Bangladéši, přes jejichž pobřežní oblasti se přehnal cyklon Aila a způsobil mohutné vlnobití a záplavy. Kvůli živlu bylo v jižním Bangladéši evakuováno více než 400 tisíc lidí, tisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou.
Nejhůře postižena je bangladéšská oblast Khulna při hranicích s Indií, kde se do provizorních přístřešků muselo uchýlit na sto tisíc místních obyvatel. Postiženo je asi 300 tisíc Bangladéšanů.
ČTĚTE TAKÉ: Desetitisíce Bangladéšanů stále marně volají o pomoc
Bangladéš: počet obětí cyklonu Sidr hrozivě stoupá
Živel zlikvidoval desítky krevetích farem a zaplavil rozsáhlé plochy rýžovišť. Strhal domky z lepenic a bambusu.
Pobřeží je bičováno lijáky a vichrem o rychlosti až sto kilometrů v hodině, jenž zvedá vlny až do výšky dvou metrů, sdělili meteorologové. Hlavní bangladéšské přístavy Čitágáon a Mongla musely být uzavřeny.
Zaplavená tygří rezervace
Bouře způsobila prudké zvýšení hladin řek a protržení hrází v jedné z největších tygřích rezervací na světě Sundarbans v indickém státě Západní Bengálsko, která je domovem tisíců lidí. Voda zaplavila asi stovku vesnic, pod vodou jsou i ulice v přístavním městě Kalkata. Prudký vichr vyvracel stromy a přetrhal i komunikační vedení.
Právě v Západním Bengálsku přišlo o život deset lidí - většinou je zabily trosky zřícených domů nebo vyvrácené stromy. Ze stejných příčin zahynulo sedm lidí i v sousední Bangladéši.
Aila je druhý cyklón, který letos zasáhl Bangladéš, přičemž při tom prvním se díky včasným evakuacím podařilo obětem na lidských životech zabránit. Bouře jsou v této zemi v severovýchodním cípu indického subkontinentu každoročním jevem - velká část jeho území leží ve stejné výšce jako mořská hladina.
V listopadu 2007 cyklón Sidr zasáhl většinu bangladéšského pobřeží, připravil o život 3500 lidí a dva miliony jich vyhnal z domovů. V roce 1970 tu cyklón zabil půl milionu lidí a v roce 1991 si přívalová vlna vyžádala 138 tisíc lidských životů.
Foto: Reuters