Thajský satelit našel 300 předmětů v oblasti Indického oceánu, kde se pátrá po havarovaném malajsijském letadle. Uvedla to thajská satelitní společnost GISTDA. Pátrání po troskách bylo ve čtvrtek stejně jako v úterý přerušeno kvůli špatnému počasí.
"Thajský satelit objevil na hladině Indického oceánu 300 objektů o velikosti dvou až patnácti metrů," sdělil ředitel GISTDA Anont Snidvongs. Předměty jsou prý asi 2700 kilometrů západně od australského přístavu Perth. "Neodvažujeme se potvrdit, že jsou to trosky toho letadla," dodal Snidvongs.
Snímky jsou prý z úterý a až ve středu byly analyzovány. Thajská agentura je předala Malajsii. Objekty jsou rozptýleny na ploše několika kilometrů čtverečních asi 200 kilometrů od místa, kde tento týden odhalil jinou skupinu plovoucích objektů francouzský satelit. Na jeho záběrech zachycujících oblast vzdálenou od Perthu asi 2500 kilometrů bylo 122 objektů.
Po letadle se pátrá právě v těchto místech. Dnes bylo ale všech 11 letadel, která se hledání účastní, odvoláno. K místu včas doletěla jenom tři z nich. Než posádky dostaly příkaz vrátit se do Perthu, nic na hladině nenašly. Špatné počasí má trvat nejméně 24 hodin, v nichž se nedá počítat s dalším pátráním.
Už ve středu Malajsie oznámila, že satelity v Indickém oceánu zachytily 122 plovoucích předmětů, které by mohly být troskami letadla. Boeing 777 zmizel z trasy Kuala Lumpur - Peking 8. března. Podle výpočtu pohybu zamířil na jih a po několikahodinovém letu spadl do oceánu. O příčinách se stále spekuluje. Na palubě bylo 239 osob, většinou Číňanů.
Velká část pozůstalých hodlá podat žalobu na leteckou společnost Malaysia Airlines a na výrobce letounu, americkou společnost Boeing Co. Podle sdělení chicagské právní kanceláře, která bude pozůstalé zastupovat u okresního soudu ve státě Illinois, se žaloba opírá o podezření, že havárii způsobila technická chyba.
Spekuluje se o únosu či sabotáži, nicméně vyloučeny nejsou ani technické problémy. Právě s nimi operuje právní firma Ribbeck Law z Chicaga, která bude pozůstalé zastupovat. Požádala soud v Illinois, aby shromáždil případné důkazy svědčící o závadách havarovaného stroje.
Podle právníků mohlo v pilotní kabině dojít k technické závadě a následnému požáru. Piloti upadli do bezvědomí a ztratili kontrolu nad letadlem. Podle jiné verze mohla konstrukční vada v trupu letadla způsobit prudký pokles tlaku vzduchu a následné bezvědomí posádky. S únosem, sabotáží či sebevražedným úmyslem prý právníci nepočítají.
V příštích dnech mohou být podány i další žaloby na výrobce některých částí letadla.
Pojišťovny vyplácejí odškodné
Čínské pojišťovny začaly vyplácet odškodné pozůstalým po pasažérech havarovaného malajsijského letadla. Největší pojišťovna země China Life musí řešit případy 32 svých klientů, kteří byli na palubě.
Podle zprávy agentury Nová Čína už China Life vyplatila rodinám sedmi z mrtvých pasažérů 4,17 milionu jüanů (asi 13 milionů korun). Na palubě havarovaného stroje bylo 32 klientů této pojišťovny a její vedení počítá s tím, že bude muset pozůstalým vyplatit zhruba devět milionů jüanů (29 milionů korun). Ve svém prohlášení pojišťovna uvedla, že "je zprávou o havárii hluboce zarmoucena a zajistí odškodné a další související služby".
Pojišťovna China Pacific Insurance ve středu nabídla první odškodné ve výši 525 tisíc jüanů (1,7 milionu korun). Pojišťovna Sunshine vyplatila tříčlenné rodině pozůstalých 500 tisíc jüanů a New China Life Insurance Co, která řeší případy devíti klientů, počítá s náklady ve výši milionu jüanů.