Dostal generál KLDR zpět<span> hvězdu za útok</span> na loď?

Zahraničí
26. 4. 2010 15:53
Generál vlevo se čtyřmi hvězdičkami, vpravo pouze se třemi.
Generál vlevo se čtyřmi hvězdičkami, vpravo pouze se třemi.

Generál vlevo se čtyřmi hvězdičkami, vpravo pouze se třemi.Jižní Korea vyšetřuje katastrofu korvety Čchonan koncem března ve Žlutém moři. Ministerstvo obrany oznámilo, že s největší pravděpodobností bylo příčinou torpédo. Nyní se pod drobnohled dostal severokorejský generál, kterému krátce po katastrofě znovu přibyla na uniformu čtvrtá hvězdička.

Vyplývá to ze severokorejského víkendového vysílání a zveřejněných fotografií. Kim Mjong- Guk, velitel operačního plánování generálního štábu, byl v lednu degradován na tříhvězdičkového generála, ukázaly starší fotografie.

ČTĚTE TAKÉ: Korejskou bitevní loď zřejmě potopilo torpédo z KLDR

"Snažíme se zjistit, co bylo příčinou jeho nového povýšení," řekl zdroj agentury AFP ze soulské rozvědky. "Zkoumáme, zda důvodem bylo potopení Čchonanu, ale zatím není možné dělat žádné závěry," dodal. Korveta se potopila poblíž ostře hlídané hranice obou států 26. března, zahynulo 46 námořníků.

Na záznamu severokorejské televize je generál i se svými čtyřmi hvězdičkami, jak podává hlášení Kim Čong-ilovi na maskované vojenské základně. Nebyl přitom mezi těmi, které vůdce KLDR hromadně povýšil u příležitosti nedávných narozenin svého zesnulého otce Kim Ir-Sena. "Je to extrémně neobvyklé, aby generál, který nepovýšil spolu s celou skupinou, dostal další hvězdičky zcela zvlášť," uvedl zdroj.

Vyzvedávání trosek záhadně potopené lodi.V neděli zahájila Jižní Korea pět dní národního smutku, v Soulu a dalších městech se lidé modlí ve veřejných svatyních. Vyšetřovací tým korejských, amerických a australských expertů v neděli uvedl, že příčinou zkázy lodi byl bezkontaktní podmořský výbuch.

I v případě, že by se prokázala vina Severní Koreje, není pravděpodobná odveta z Jihu. Ani severokorejský bombový útok na vládní delegaci Jihu v roce 1983 v Barmě, který si vyžádal sedmnáct obětí, nevyústil v eskalaci konfliktu. Válka mezi oběma státy je od roku 1953 přerušena příměřím.

Jižní Korea se v červnu chystá do voleb a prezident I Mjong-bak se obává, že další vyostření vztahů s vyhladovělým, ale po zuby ozbrojeným sousedem by nahrávalo opozici. Podle některých analytiků je možné, že tuto situaci stalinistický režim využil k provokaci.

Foto: ČTK/AP, Profimedia

Autor: - kpa -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ