Následky puče
Důstojníci USA podpořili pokus o převrat v Turecku, tvrdí právník
07.10.2016 13:51
Turecký právník podal u soudu v Istanbulu kvůli červencovému pokusu o státní převrat v Turecku stížnost na vysoké důstojníky americké armády. Informoval o tom turecký deník Hürriyet. Stížnost byla podle něj podána na šéfa sboru náčelníků štábů armády Spojených států generála Josepha Dunforda, dále na ředitele amerických zpravodajských služeb Jamese Clappera a na amerického generála Josepha Votela.
Podle právníka Merta Eryilmaze všichni tři podpořili pokus o převrat, z něhož turecká vláda viní tureckého duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Eryilmaz tvrdí, že převrat byl řízen z jihoturecké vojenské základny Inçirlik, kterou využívají mezinárodní jednotky. Generál Dunford už dříve podobná obvinění označil za absurdní.
Prokuratura istanbulské čtvrti Bakirköy, kam právník Eryilmaz stížnost podal, zahájila v tomto smyslu vyšetřování. Uvedla však, že případ nespadá do její jurisdikce, a předala ho istanbulské hlavní prokuratuře, která se vyšetřováním pokusu o převrat zabývá. Stížnost posoudí, a buď vznese obžalobu, nebo stížnost zamítne.
Právník Eryilmaz mimo jiné tvrdí, že bomby použité při pokusu o puč nepatřily turecké armádě. Nalezeny byly v osmi nákladních letadlech, která podle něj vzlétla ze základny Inçirlik a přistála v provincii Malatya v noci, kdy se pokus o převrat uskutečnil. Velitel základny Bekir Ercan Van, který následně skončil ve vazbě, podle listu Hürriyet žádal v USA o azyl, ale byl prý odmítnut.
Zprávy o údajném zapojení amerických důstojníků do pokusu o převrat v Turecku se již dříve objevily v tureckém tisku. Například provládní deník Yeni Şafak tvrdil, že se na plánování puče podílel penzionovaný americký generál John Campbell, který dříve velel jednotkám v Afghánistánu. Podle deníku měl na akci poslat velkou částku peněz přes banku UBA v Nigérii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.