Do pákistánského údolí Svát se začaly vracet dva miliony lidí, které odtud od dubna vyhnaly boje mezi vládními vojáky a ozbrojenci Talibanu. Armáda oznámila, že se jí podařilo vytlačit ozbrojence hnutí Taliban zpět do jejich původních základen severozápadně od Islámábádu.
Vláda snaží co nejrychleji dostat uprchlíky zpátky do jejich domovů, aby zažehnala humanitární krizi, píše agentura Reuters. Exodus obyvatel z údolí Svát byl jedním z největších přesunů lidí v moderních dějinách Pákistánu. Do krajnosti vyčerpal pákistánské zdroje a přiměl svět k výzvě poslat do Pákistánu humanitární pomoc.
ČTĚTE TAKÉ: Pákistán vypsal odměnu na tamního vůdce Talibanu
Boje v Pákistánu: základní otázky a odpovědi
Pákistánská armáda zahájila ofenzivu koncem dubna poté, co ozbrojenci Talibanu obsadili okrsek ležící jen sto kilometrů od hlavního města Islámábádu. Podle vojenských zdrojů bylo při této operaci zabito více než 1700 povstalců; nezávislá bilance není k dispozici. Mezi zabitými ale není žádný z hlavních vůdců pákistánské odnože Talibanu, což vyvolává obavy, že bojovníci přeskupí síly a boj obnoví.
V prašném stanovém táboře Džalozai, který už ranní slunce rozžhavilo do nesnesitelných teplot, se dnes seřadily autobusy a nákladní automobily, aby naložily první várku lidí jedoucích domů. "Díky bohu, že se vracíme," říká zemědělec Kaiser Chán. "Nevím, kdo je v právu a kdo ne. Chceme mír a jestli tu jsou teroristi a ničemové, pak by se s nimi mělo skoncovat jednou provždy," dodává.
Humanitární krize může vládě ještě zavařit
Většina lidí, kteří před boji uprchli ze Svátu a okolních oblastí, se uchýlila k přátelům nebo příbuzným. V táborech zřízených vládou skončilo asi 300 tisíc uprchlíků. Vládu jejich osud zneklidňuje, protože se obává, že by humanitární krize mohla obrátit mínění veřejnosti, která dosud vojenskou ofenzivu převážně schvaluje, proti ní.
Novináři, kteří navštívili údolí Svát a jeho správní středisko Mingora, uvádějí, že boje část domů poškodily, ale škody nejsou velké. Mnozí z uprchlíků nicméně přišli o úrodu a budou během následujících měsíců potřebovat humanitární pomoc.
Na silnici vedoucí do Svátu dnes panovala přísná bezpečnostní opatření a vojáci nechávali přes kontrolní stanoviště projet jen lidi ve vládou vypravených autobusech. Ti, kdo mají k dispozici vlastní dopravní prostředek, musejí čekat na kraji silnice, než je vojáci zkontrolují.
Foto: Reuters, ČTK/AP