Džihádisté nechávají Izrael na pokoji. A naopak

Zahraničí
29. 6. 2015 06:10
Izraelská armáda sice posílila ostrahu na hraničních Golanech, ale zasahovat skoro nemusela.
Izraelská armáda sice posílila ostrahu na hraničních Golanech, ale zasahovat skoro nemusela.

Islámský stát operuje pár desítek kilometrů od izraelsko-syrské hranice na Golanských výšinách, al-Kajda přímo na ní. Ale Izrael zachovává chladnou hlavu. Džihádisté si ho totiž nevšímají a místo toho se věnují budování kalifátů.

Jen málokdy může Izrael aplikovat logiku "nepřítel mého nepřítele je můj přítel". Skutečných přátel má v sousedství pomálu. Tepání do Židů je sice v okolních zemích pořád oblíbeným řečnickým cvičením, ale takový nepřítel nemusí znamenat přímou hrozbu. A kupodivu přímou hrozbou nejsou ani arciteroristé Islámského státu a al-Kajdy, a tak je Izrael nechává být.

Více mu totiž vadí syrská vláda prezidenta Bašára Asada a mocné hnutí Hizballáh v sousedním Libanonu, obě podporuje Írán. Od této šíitské trojice zaznívá nejhlasitěji volání po vymazání Izraele z mapy. A právě proti nim válčí jak Islámský stát, tak i syrská odnož al-Kajdy, Fronta an-Nusra. Přitom obě teroristické organizace bojují i spolu, ačkoli IS z al-Kajdy také vzešel (viz TÝDEN č. 17/15).

Pozornost globálních džihádistů se obrátila k novým příležitostem v Sýrii a Iráku a Evropa i Izrael mohou mít chvíli pokoj. I al-Kajda se teď inspirovala Islámským státem, který se snaží budovat kalifát. K tomu se potřebuje zbavit "blízkého nepřítele", tedy místní vlády a další konkurence. Frontě an-Nusra totéž nařídil kajdistický vůdce Ajmán Zavahrí, zřejmě ukrytý v Pákistánu. "Od doktora Ajmána, Bůh ho ochraňuj, nám přišly rozkazy, že cílem Fronty an-Nusra je svrhnout syrský režim," prohlásil nedávno její šéf Abú Muhammad al-Džúlání. "Sýrii nemáme používat jako základnu útoku proti Západu," řekl v interview s televizí al-Džazíra.
Obdobně se na Twitteru vyjádřil Islámský stát: "Nedali jsme rozkaz zabíjet Izraelce a Židy. Válka s blízkým nepřítelem, těmi, kdo rebelují proti víře, je důležitější. Bůh nám v koránu nařizuje bojovat s pokrytci, neboť jsou mnohem nebezpečnější než kacíři."

Na východní frontě klid

A tak se Izraele válka v Sýrii dotýká jen okrajově. Několik desítek kilometrů dlouhá hranice vede Golanskými výšinami, z nichž většinu okupuje Izrael. Vedle jeho osadníků tam žijí zbytky Drúzů, svérázné arabsky mluvící komunity. Na syrsko-izraelské příměří na hranici dohlížejí modré přilby OSN; chystá se tam i pár českých důstojníků.

Syrskou stranu hranice (mnohde zaminovanou ještě Asadovou armádou) momentálně ovládá an-Nusra, poblíž operují i umírnění sunnitští rebelové; Islámský stát je asi 50 kilometrů daleko. "Ty sunnitské elementy, které drží dvě třetiny, možná 90 procent hranice na Golanech, na Izrael neútočí," připomněl listu Wall Street Journal Amos Jadlin, bývalý velitel izraelské vojenské rozvědky. "A proto se můžeme domnívat, že mají jasno o svém skutečném nepříteli - asi to není Izrael."

Strach z džihádistů mají hlavně golanští Drúzové.

I tak tam pár incidentů ze syrské války dosáhlo, nicméně Izrael reagoval jen minimálně. Zatím všechno zpovzdálí sleduje a v pravou chvíli se do věci vloží, bude-li vůbec třeba. Do menší míry pomáhá rebelům, stejně jako civilisty vozí i jejich raněné do svých nemocnic. To ovšem štve izraelské Drúzy, protože s jejich příbuznými za hranicí se an-Nusra také střetla; před pár dny dokonce dvě takové sanitky zahnal dav a jednoho z pacientů zabil. Izraelská armáda popírá, že by podporovala džihádisty, a vzkázala jim, ať nechají Drúzy na pokoji.

Autor: - mav -Foto: Profimedia , Izraelské obranné síly

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ