<span>Granátový výbuch</span> v Číně zabil šestnáct celníků

Zahraničí
4. 8. 2008 06:28
Při explozi zahynulo šestnáct čínských celníků.
Při explozi zahynulo šestnáct čínských celníků.

Při explozi zahynulo šestnáct čínských celníků.Šestnáct celníků bylo dnes ráno zabito v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang při granátovém útoku na pohraniční celní úřad v oblasti Kašgaru. Při incidentu, který se odehrál čtyři dny před zahájením olympijských her v Pekingu, bylo dalších nejméně 16 celníků zraněno.

Místní bezpečnostní orgány přitom prý měly informace, že se teroristický útok chystá, nedokázaly mu však zabránit.

Podle jejích prvních informací dva útočníci najeli nákladním automobilem do úřadu, který spravuje polovojenská policie, a hodili do něj nejméně dva granáty. Nová Čína v krátké zprávě útočníky označuje jako "výtržníky", kteří byli vzápětí zadrženi.

Čínská státní televize později předložila odlišnou verzi, podle níž byli policisté napadeni, když v rámci ranního cvičení pochodovali kolem místního hotelu. Z nich 14 zahynulo na místě a dva při převozu do nemocnice. Nová Čína doplnila, že vyšetřovatelé našli pozůstatky celkem pěti použitých bomb.

Podle vyšetřovatelů by mohlo jít o teroristický útok takzvaného Východoturkestánského islámského hnutí (ETIM), v němž se prý sdružují skupiny usilující o nezávislost Ujgurů. Místní bezpečnostní orgány prý měly informace o chystaném teroristickém útoku, byly prý ale málo konkrétní, takže na ně nedokázaly náležitě reagovat.

Policista střeží cestu olympijské pochodně oblastí Sin-ťiang.Čínské orgány se zatím odmítly vyjádřit k tomu, zda útok souvisí s olympiádou, která v Pekingu začíná v pátek. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) naproti tomu vyjádřil přesvědčení, že událost spojitost s olympiádou nemá. "Jen z toho, že šlo o incident v Číně, nemůžeme automaticky vyvozovat, že měl nějakou spojitost s olympiádou," řekla agentuře AFP mluvčí výboru Giselle Daviesová. Vyjádřila přesvědčení, že čínští pořadatelé "udělají vše co je v lidských silách, aby hry byly bezpečné".

V posledních měsících centrální čínské úřady opakovaně vyjádřily všeobecné obavy z teroristických útoků, které by mohly narušit průběh olympijských her. Jedním z potenciálních ohnisek je podle nich právě Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang, která leží na severozápadě Číny a žije v ní asi osm milionů etnických Ujgurů. Ty Peking viní ze série útoků s cílem vytvořit nezávislý stát Východní Turkestán.

Mnozí Ujgurové odmítají migraci etnických Číňanů do své oblasti a protestují proti vládní kontrole své kultury a náboženství, která začala, když se čínští komunisté před téměř 60 lety chopili moci. Příslušníci ujgurské menšiny vyznávají většinou sunnitský islám, část Ujgurů však patří k tolerantním súfiským muslimům.

Západní odborníci na ujgurskou problematiku ale vyjádřili pochybnosti, zda za útokem skutečně stojí ETIM. Tuto organizaci sice i USA kdysi zařadily na seznam teroristických, na druhé straně ale nevyvíjela už roky žádnou aktivitu a není zřejmé, zda ještě vůbec existuje či jak byla vůbec kdy velká. Podle Pekingu naproti tomu stojí ETIM za nezdařeným útokem na čínské pokusné letadlo letos v březnu, kdy se tři zatčení údajně k členství doznali.

Během uplynulých měsíců čínská policie oznámila, že zmařila plány teroristů na únosy atletů, novinářů a dalších osob spojených s olympiádou.

Islámská strana Turkestánu (TIP) zveřejnila v červenci na internetu videonahrávku, v níž hrozí, že "zaútočí na nejkritičtější body spojené s olympiádou". Předpokládá se, že tato skupina má základnu v sousedním Pákistánu a někteří z jejích členů dostali výcvik od teroristické sítě Al-Káida a Talibanu.

Foto: archiv, AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ