Gruzie propustila téměř dvě stovky "politických" vězňů

Zahraničí
13. 1. 2013 18:02
 Proti amnestii se ostře stavěl prezident Michail Saakašvili (na snímku), ale nová vládní většina přehlasovala jeho veto a amnestii prosadila.
Proti amnestii se ostře stavěl prezident Michail Saakašvili (na snímku), ale nová vládní většina přehlasovala jeho veto a amnestii prosadila.

Skoro dvě stovky lidí, považovaných novým gruzínským parlamentem za politické vězně, vyšly v neděli z věznic na svobodu. Proti této amnestii se ostře stavěl prezident Michail Saakašvili, ale nová vládní většina přehlasovala jeho veto a amnestii prosadila.

Podle agentury AP bylo mnoho ze 190 propuštěných vězňů zatčeno během protestů proti Saakašviliho režimu předloni v květnu, další byli odsouzeni za pokusy svrhnout vládu či za špionáž pro Rusko. Vztahy mezi Tbilisi a Moskvou se ocitly na bodu mrazu po krátké válce v srpnu 2008 o separatistické provincie Jižní Osetie a Abcházie, po které následovalo přerušení diplomatických styků.

"Byla to velká ostuda celé země, že Saakašvili měl své vězně," řekla předsedkyně sněmovního výboru pro lidská práva Eka Beseliaová, když vítala sedmdesátku vězňů propuštěných z tbiliské věznice Gldani. "Nová vláda plní své závazky vůči lidu, který tolik let trpěl v žalářích," dodala.

"Dnes je historický den. Pronásledování lidí zatčených z politických důvodů je minulostí," přidal se parlamentem jmenovaný ombudsman Ucha Nanuašvili.

Více než tři tisícovky dalších vězňů, jejichž tresty amnestie snížila, mají vyjít na svobodu během dvou měsíců.

Saakašviliho strana, která dominovala v gruzínské politice po devět let, ztratila kontrolu nad parlamentem v říjnových volbách. Nová parlamentní většina získala právo vytvořit novou vládu a jmenovat premiéra. Nový šéf vlády, miliardář Bidzina Ivanišvili, jenž nabyl jmění v Rusku, bojuje o moc s prozápadním prezidentem Saakašvilim, který si v postsovětské republice dříve získal respekt bojem proti korupci a liberálními reformami.

Saakašvili dříve varoval před "vážnými důsledky", které podle něj bude mít propuštění těžkých zločinců a ruských špehů (amnestie se vztahuje na zločiny vlastizrady, vojenské vzpoury, špionáže, loupeží, podvodů, krádeží, pašování drog a další trestné činy). Kritizoval rovněž parlament za to, že nevyužil příležitosti vyměnit odsouzené špiony za Gruzínce vězněné za špionáž v Rusku. Mezi propuštěnými vězni byli i čtyři Rusové.

Jeden z osvobozených vězňů, jednapadesátiletý inženýr a otec šesti dětí Džemal Gundiašvili, byl uvězněn během předloňských protestů a odsouzen za pokus o státní převrat ke třem letům ve vězení. Tvrdil, že byl ve vězení opakovaně bit a měl zlomená žebra. "Hodně (z nás) pomýšlí pokračovat v boji, protože jsme přesvědčeni, že za tyto zločiny je zodpovědný Saakašviliho režim," řekl.

Videozáznamy z bití a znásilňování vězňů v káznici Gldani se objevily na veřejnosti krátce před parlamentními volbami a vyvolaly mezi lidmi hněv na Saakašviliho vládu, obviňovanou z přivírání očí nad rozsáhlým zneužíváním za mřížemi. Ve svém důsledku pomohly Ivanišvilimu k volebnímu vítězství. Po volbách několik bývalých vládních činitelů bylo zatčeno a obviněno ze zneužívání moci a z dalších zločinů. Západ však varoval Ivanišviliho před pořádáním honu na čarodějnice v řadách Saakašviliho spolupracovníků.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ