Na začátku nového školního roku se rozhořela ostrá debata mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas o tom, zda by se ve školách vedených OSN v pásmu Gazy mělo vyučovat o holokaustu. Představitelé Hamasu, který pásmo Gazy ovládá, toto téma ve školní výuce odmítají.
Zástupci Hamasu z úřadu pro vzdělání v pásmu Gazy se dnes proti úmyslu vyučovat o holokaustu ve školách OSN ostře ohradili. "Odmítáme, aby se naše děti učily o myšlenkách a kultuře, která odporuje duševnímu vlastnictví Palestinců," uvedl úřad ve svém prohlášení.
Někteří ze zástupců Hamasu označili vyučování o holokaustu za "propagaci lží". "Myslíme si, že je důležitější vyučovat Palestince o zločinech izraelské okupace," uvedl mluvčí Hamasu.
Mnozí Palestinci odmítají uznat utrpení milionů Židů během holokaustu a upozorňují na takzvanou nakbu neboli katastrofu, čímž označují vyhnání statisíců Palestinců z území, na němž vznikal židovský stát Izrael.
Dnešní vydání listu The Jerusalem Post v této souvislosti nicméně uvádí, že izraelské ministerstvo kultury chce slovo nakba z učebních materiálů pro arabské Izraelce vypustit. Vznik Izraele podle mluvčí ministerstva totiž nemůže být spojován se slovem, jehož význam je katastrofa.
O holokaustu se ve školách OSN mají učit palestinští žáci osmých tříd. Jejich studijní náplň toto téma dosud neobsahovala. Holokaust má být součástí výuky o lidských právech. OSN provozuje v pásmu Gazy kolem 220 škol s více než 200 tisíci žáky.
Foto: Reuters a Ptrofimedia