Hitler měl správné motivy, prohlásil japonský ministr

Zahraničí
30. 8. 2017 11:03
Japonský ministr financí Taro Aso.
Japonský ministr financí Taro Aso.

Japonský ministr financí Taro Aso pobouřil veřejnost, když vyjádřil svůj obdiv k nacistům. Vysvětlil ho tím, že Hitler měl "správné motivy". Výrok poté odvolal. Nejde přitom o první japonskou osobnost, která v posledních letech pronesla kontroverzní výrok ve spojitosti s nacismem. Zprávu přinesl web theguardian.com.

"Hitler, který zabil miliony lidí, nebyl dobrý ani v případě, že měl dobrý motiv," prohlásil Aso na setkání Liberální demokratické strany, která nyní patří do vládnoucí japonské frakce. Ministr záhy musel čelit kritice, že obhajuje Hitlerovy motivy pro genocidu Židů. Aso tedy svůj výrok upravil.

"Z mých celkových poznámek je zřejmé, že Hitlera považuji za extrémně negativního a že jeho motivy jsou také špatné," uvedl ministr ve svém prohlášení. Dodal, že nemá v úmyslu hájit Hitlera, ale že by rád upozornil na důležitost toho, když politici dosahují výsledků. "Bylo nevhodné uvést jako příklad Hitlera a chtěl bych to vzít zpět," dodal Aso.

Centrum Simona Wiesenthala v Los Angeles, které monitoruje antisemitské aktivity, vyjádřilo nad Asovými slovy velké zklamání. Jeho projevy na veřejnosti označilo za "velmi nebezpečné". Není to navíc poprvé, co měl Aso kontroverzní poznámky ohledně nacistů. V roce 2013 byl v Japonsku tlak na jeho odstoupení, neboť Aso prohlásil, že by Japonsko mělo následovat příkladu nacistů při uvažování o změně své ústavy. Svá slova opět odvolal, ale odstoupit odmítl.

Asova slova padla krátce poté, co jiná osobnost v Japonsku vyjádřila svůj obdiv k nacistům. Začátkem tohoto týdne uvedlo centrum Simona Wiesenthala, že požaduje vyšetřování známého plastického chirurga a televizní hvězdy Katsuyi Takasua. Lékař zdůraznil přínos nacistů v oblasti vědy a vypadalo to, že popírá holocaust.

Centrum požádalo Americkou akademii plastické chirurgie o vyloučení Takasua. Rabín Abraham Cooper z centra Simona Wiesenthala řekl, že jeho výroky "porušují všechny normy slušnosti a ukazují, že tato osoba je rasistický antisemita a milovník nacismu". Akademie uvedla, že připomínky nebere na lehkou váhu a Takasuovo prohlášení vyšetřuje.

Takasu zveřejnil své tweety už v roce 2015. Velkou odezvu však získaly až nedávno poté, co je jeden japonský bloger přeložil do angličtiny. Takasu prohlásil, že se při studiu na univerzitě v německém Kielu naučil, "jak velký nacismus byl". "Není pochyb o tom, že Židé byli pronásledováni. Ale my to víme jen z doslechu a všechno je založeno na informacích spojenců," dodal.

V červnu zase členka představenstva japonské centrální banky Yutaka Harada ocenila Hitlerovu "skvělou" fiskální a měnovou politiku, ale zároveň uvedla, že mu bylo umožněno spáchat strašlivé věci.

S použitím nacistické symboliky měla problémy i populární japonská dívčí skupina Keyakizaka46, kterou založila členka organizačního výboru pro zimní olympijské hry v Tokiu v roce 2020. V minulém roce kapela uspořádala halloweenský koncert, na kterém měly dívky na sobě nacistické uniformy. V roce 2011 se zase mužská skupina Kishidan oblékla do stejného oblečení v rámci svého televizního vystoupení. Poté co se takto objevili v hlavním vysílacím čase, vyvolali protest židovských aktivistů.

Autor: Kamila SteinbachováFoto: ČTK/AP , Shizuo Kambayashi

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ