Hizballáh <span>dobyl</span> západ Bejrútu

Zahraničí
9. 5. 2008 18:46
Sunnitská rodina opouští domov.
Sunnitská rodina opouští domov.
Bojovník Hizballáhu reaguje na zprávy o dobytí západního Bejrútu

Bojovníci libanonského radikálního hnutí Hizballáh dnes ovládli západní část Bejrútu a donutili ukončit vysílání všechna média, která patří rodině vůdce protisyrské parlamentní většiny Saada Harírího. Vládní koalice to označila za "ozbrojený převrat", který má za cíl přivést zpátky do země Sýrii a sloužit zájmům Íránu.

Podle agentury Reuters se to uvádí v prohlášení, které přečetl vůdce koaličních křesťanů Sámir Džadža.

Během tří dnů bojů mezi stoupenci opozice a provládními skupinami zemřelo nejméně 15 lidí a přes 60 jich bylo zraněno. Opozice je odhodlána udržet silniční blokádu v Bejrútu, která paralyzuje město, do té doby, dokud nebude vyřešena mnohaměsíční politická krize.

"Všechny záležitosti jsou propojené. Bejrút zůstane uzavřený, dokud tu nebude politické řešení," řekl zdroj Reuters. 

Západní část města se téměř vylidnila, její obyvatelé uprchli, nebo se ukrývají ve svých domech. Provládní stoupenci odešli a do oblasti nastoupila armáda, která se snaží zachovávat neutrální pozici.

Mezinárodní silnice na severu země vedoucí do Tripolisu byla otevřena stejně jako všechny silnice ve východní části v údolí Bikáa, s výjimkou spojovací komunikace se Sýrií. Zablokována ale zůstává silnice na bejrútské letiště. Kvůli bojům dnes zastavil provoz také přístav.

Kvůli násilnostem v Libanonu - podle pozorovatelů nejhorším od skončení občanské války v letech 1975 až 1990 - vyzvaly dnes Saúdská Arábie a Egypt ke svolání krizové schůzky ministrů zahraničí arabských zemí. Ta by se podle agentury AP měla konat do dvou dnů v Káhiře. Itálie začala připravovat plán evakuace svých občanů z Libanonu. Francie o podobném kroku prý prozatím neuvažuje.

Západní Bejrút v "obležení"

Sunnitská rodina opouští domov.

Boje v ulicích pokračovaly celou noc, kdy se ozývala střelba z automatických zbraní i výbuchy raket odpalovaných z ručních zbraní (RPG), z nichž jedna zasáhla rezidenci Harírího, aniž někoho zranila. Premiér Siniura je spolu s několika ministry uzavřen v přísně střeženém vládním komplexu na předměstí Bejrútu.

Obyvatelé západní "obležené" části Bejrútu vylíčili zpravodaji agentury AFP uplynulou noc jako "peklo a chaos". Ozbrojenci prý byli všude a stříleli na všechny strany. "Poslali na nás celou armádu. Ozbrojenci vcházeli do domů. Každý utíkal. Žena s dítětem byla zabita raketou, když se snažila uprchnout. V každém třetím, čtvrtém domě jsou vidět muži z Hizballáhu se žlutými páskami na rukávě. Zmocnili se celé čtvrti," vyprávěl pětatřicetiletý Imád, obyvatel západní čtvrti Rás an Nabíja.

Ve východní části Bejrútu, obývané převážně křesťany, jde život normálně. V příkrém kontrastu s druhou polovinou města tu jsou otevřené banky, obchody, tržiště i čerpací stanice.

Hizballáh chce pořád víc

Poslední násilnosti v Libanonu vyvolalo rozhodnutí Siniurovy vlády označit soukromou telekomunikační síť Hizballáhu za nezákonnou. Podle vůdce Hizballáhu šajcha Hasana Nasralláha se tento krok rovnal vyhlášení války.

Současné napětí je dalším projevem vleklé politické krize v zemi, která je už od listopadu bez prezidenta. Jeho zvolení se opakovaně odkládá kvůli neschopnosti prosyrské opozice a protisyrského kabinetu dohodnout se na budoucím rozdělení moci. Hizballáh vytrvale požaduje zvýšení počtu svých zástupců v kabinetu a také právo veta.

Kontrolu okolí Hizballáhem ovládaných částí města drží armáda.Krize v Libanonu dnes vyvolala další napětí v blízkovýchodních vztazích. Írán obvinil z rozpoutání násilností Izrael a Spojené státy, židovský stát v pozadí naopak vidí Teherán, který spolu se Sýrií podporuje libanonský Hizballáh. Syrský prezident Bašár Asad však dění v Bejrútu označil za vnitřní záležitost Libanonu a vyzval všechny strany sporu k dialogu. Stejně apeloval například i šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

K dialogu vyzývají i oba bojující tábory v Libanonu. Nasralláh však požaduje, aby vláda upustila od kroků namířených proti telekomunikační síti Hizballáhu a zrušila také rozhodnutí propustit šéfa bezpečnostní služby na bejrútském letišti kvůli tomu, že je osobou blízkou tomuto hnutí.

Harírí naopak chce, aby rozhodnutí ohledně telekomunikační sítě bylo předáno armádě, její velitel Michel Sulajmán byl neprodleně zvolen prezidentem republiky a národní dialog řídila nová hlava státu. Podle televizní stanice Hizballáhu Al-Manar opozice tuto iniciativu ale odmítla.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ