Válka v Sýrii trvá už čtyři roky. Pozornost Západu se postupně přesunula od režimu Bašára Asada k Islámskému státu. Bývalá učitelka Su'ád Nawfalová protestovala proti vládě i proti teroristům. Jde o dvě zla, která si navzájem pomáhají, tvrdí. Organizace Člověk v tísni jí u příležitosti festivalu Jeden svět udělila za statečnost, odvahu a vytrvalost cenu Homo Homini.
Žila jste přímo v současné baště islamistů Rakce. Protestovala jste přímo před jejich velitelstvím. Jak to, že vás nezabili?
Když jsem ty dva měsíce protestovala před jejich sídlem, bylo to ještě v období, kdy neměli pod kontrolou celé město. Byly tam i další skupiny včetně Svobodné syrské armády. Možná proto mi neublížili, mohli se bát, že kdyby zabili neozbrojenou ženu, znepřátelili by si obyvatele a museli by pak bojovat s ostatními. Nevím ale, co přesně se jim honilo hlavou.
Jak na vás reagovali?
Nadávali, snažili se mě odehnat a v posledních dnech i stříleli. Ale jen kolem mě.
Nedovolili si k vám víc proto, že jste žena?
Opravdu nevím, jak přemýšlejí. Teď už by mě možná zabili.
Co jste měla napsáno na cedulích, se kterými jste tam tehdy stála?
Primárně jsem se snažila hesly reagovat na jejich konkrétní činy. Samozřejmě jsem jim ale předhazovala i jiné věci. Napsala jsem například: ‚"Nás tady spalují bomby a vy si užíváte života" nebo "Chceme zpátky všechny, které jste unesli a zatkli." Také třeba: "Nemluv mi o náboženství, chci vidět náboženství ve tvém chování a jednání" či "Odkdy děláte z lidí otroky, když se narodili jako svobodní".
Dost lidí v Evropě si na základě zvěrstev islamistů myslí, že Asad byl menší zlo. Lze to takto vnímat?
Říkat něco takového je nesmyslné. Zlo je zlo a je jedno, jestli někoho zabiju, nebo mu useknu ruku nebo podříznu hrdlo, je to přece totéž. Bohužel je to záminka pro mezinárodní společenství, aby nemuselo cítit zodpovědnost za to, co se v Sýrii děje. Z hlediska čísel, když IS zabije jednoho člověka, režim jich zabije sto. Jenže IS z toho udělá hollywoodský film a režim zabíjí v tichosti. IS sice někoho upálí, ale režim shodí barelovou bombu, která zapálí padesát šedesát lidí najednou. Jedno se šíří pomocí médií a sociálních sítí, o tom druhém se nemluví.
* Jak to, že se islamistů nebála?
* Jak se na její aktivismus dívali její žáci?
* Jaká je současná situace v Rakce?
* Měli by se muslimové od islamistů více distancovat?
Více čtěte v aktuálním čísle časopisu TÝDEN, jež je v prodeji od pondělí 16. března 2015.