Indie a Spojené státy si uvolnily cestu k rozsáhlé zbrojní spolupráci. Při návštěvě americké ministryně zahraničí uzavřely obě země důležitou vojenskou dohodu. Dokument tvoří důležitý základ pro prodej vysoce moderních zbraňových systémů USA Indii, uvedl indický ministr obrany Somanahalli Mallaia Krišna.
Indie modernizuje svou armádu a v následujících letech chce podle domácího tisku investovat více než 30 miliard dolarů(544 miliard korun), aby zmodernizovala svou armádu, jejíž výzbroj pochází z velké části ještě z dob existence Sovětského svazu.
Velmi profitovat na indických zbrojních zakázkách by měly především koncerny Lockheedd Martin a Boeing.
ČTĚTE TAKÉ: Medveděv plísnil ruské zbrojaře za dodávku lodě Indii
Indická armáda chce kořeněné granáty. Z chilli
Indie: proti teroristům se zbraněmi z 1. světové války
Hillary Clintonová, která Indii ve funkci ministryně navštívila poprvé, také oznámila, že Dillí vyčlenilo dvě místa, na kterých americké firmy postaví jaderné elektrárny. Jde o obchod v hodnotě asi deseti miliard dolarů (181 miliard korun).
Součástí obranné dohody jsou i indické záruky, že se americké zbrojní technologie nedostanou do třetích zemí. Washington bude moci kontrolovat Dillí, zda skutečně využívá zbraně tak, jak stanovila smlouva.
Dohody jsou hmatatelnými výsledky návštěvy, jejímž cílem bylo prohloubit vztahy obou zemí a stvrdit závazek amerického prezidenta Baracka Obamy pomoci Indii stát se globálním aktérem.
Asi třetinu ze zmíněné částky 30 miliard dolarů investuje Indie do nákupu moderních bojových stíhaček. Tento nákup bude jednou z největších zbrojních transakcí na světě. O zakázku se vedle amerikých zbrojařů bude ucházet i několik evropských a jedna ruská firma.
Clintonová se dnes setkala i s indickým premiérem Manmóhanem Singhem, který podle ní přijal pozvání na státní návštěvu do Washingtonu. Ta by se měla uskutečnit 24. listopadu. Podle činitele z amerického ministerstva zahraničí se Singh stane vůbec prvním zahraničním politikem od nástupu Obamy do funkce, který přijede do USA na státní návštěvu, což dále podtrhuje význam vztahů s Indií.
Foto: Pentagon, Reuters a ČTK/AP