Rusko a Írán by měly převzít vedení boje proti Islámskému státu (IS) v Iráku, řekl to šéf branného výboru iráckého parlamentu Hákim Zámilí. Boje nyní koordinují USA, které vedou mnohonárodnostní koalici. Rusko vstoupilo do bojů proti IS v Sýrii 30. září, v Iráku jeho armáda neoperuje.
V září se ale objevila zpráva, že Rusové spolu s Iráčany, Íránci a Syřany založili v Bagdádu informační středisko, které by mohlo plánovat vojenské operace proti IS. Kreml a Bagdád tuto zprávu ale později popřely.
"Možná budeme brzo nuceni požádat Rusko, aby zahájilo nálety v Iráku. Záleží to na jejich úspěších v Sýrii," sdělil Zámilí. Podle něj by Bagdád mohl Moskvu požádat o vstup do bojů v Iráku do několika dní, možná týdnů.
USA a jejich spojenci zahájili nálety na cíle IS v Iráku před rokem, ale podle kritiků se tyto operace míjejí účinkem. V Sýrii Rusové bombardují podle všeho pozice nejen IS, ale také jiných skupin, které tam bojují, a to včetně těch, které chtějí dosáhnout změny režimu v Damašku.
Některé země za to Rusko kritizují a patří k nim hlavně Turecko. Jeho premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že z 57 leteckých útoků, které Rusové zatím v Sýrii vedli, pouze dva zasáhly cíle IS. Ostatní pak směřovaly podle Davutoglua na umírněnou opozici.
Turecko je znepokojeno incidenty, při nichž se ruská letadla dostala do tureckého vzdušného prostoru. Davutoglu prohlásil, že syrská krize se nesmí stát krizí mezi Tureckem a Ruskem ani mezi NATO a Ruskem. Podobné narušení vzdušného prostoru ale Turecko nehodlá tolerovat. "V otázce bezpečnosti naší hranice a vzdušného prostoru nebudeme ustupovat," řekl.