Írán hrozí: Umíme raketami zasáhnout Izrael
04.03.2009 15:31 Aktualizováno 04.03. 17:03
Íránské rakety mohou zasáhnout izraelská jaderná zařízení. Dnes to prohlásil vrchní velitel íránských revolučních gard.
„Všechna jaderná zařízení ve všech částech země okupované sionistickým režimem jsou v dosahu íránské raketové obrany," řekl Mohammad Alí Džafarí.
ČTĚTE TAKÉ: Medveděv: Američané radar kvůli Íránu neobětují
Provokace vůči Izraeli. Írán dále testuje rakety
Írán vypustil na oběžnou dráhu vlastní satelit
Teherán v minulosti několikrát oznámil, že má střely schopné doletu až na území Izraele, nikdy ale nezmínil možné cíle. Na počátku února dokonce vyslal na oběžnou dráhu satelit pomocí nosné rakety vlastní výroby. Raketoví odborníci však pochybují, zda jsou tyto střely schopné nést i jaderné hlavice a s jakou přesností mohou zasáhnout tak vzdálené objekty.
Džafarí zdůraznil, že zaměření íránského raketového systému je defenzivní. "Ale v případě jakékoli akce nepřátel, včetně sionistického režimu, odpovíme rozhodně použitím raket a odstrašujících útoků," doplnil s tím, že islámská republika má nyní k dispozici střely s doletem až 2000 kilometrů. Zároveň zpochybnil, že by americká nebo izraelská armáda byly schopné na Írán udeřit.
Teherán neuznává existenci Izraele a íránští představitelé v minulosti opakovaně pohrozili vymazáním židovského státu z mapy světa. Izrael, který dle všeho disponuje atomovými zbraněmi, naopak varoval, že může zaútočit na íránské nukleární provozy, pokud selžou diplomatické snahy Západu přimět Teherán ukončit jeho jaderný program.
Američané a jejich spojenci se obávají, že Írán chce získat jaderné zbraně, Teherán však tvrdí, že jeho program je zaměřen pouze na energetiku. Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí dnes v této souvislosti oznámil, že jeho země plánuje spustit jadernou elektrárnu v Búšehru letos v létě. Rada bezpečnosti OSN na Írán kvůli jeho jaderným aktivitám uvalila už tři série sankcí.
Kvůli hrozbě raketového útoku Íránu zvažují Spojené státy vybudovat v Evropě část svého protiraketového deštníku. Radarová základna by měla stát v Česku, silo s protibalistickými střelami v Polsku.
Vláda nového amerického prezidenta Baracka Obamy však již dala několikrát najevo, že by v případě ukončení íránských jaderných aktivit mohla od plánované výstavby systému ve střední Evropě upustit.
Naposledy v úterý Obama prohlásil, že omezení íránského nukleárního programu sníží také potřebu protiraketového štítu.
Washington si od toho slibuje i zlepšení vztahů s Ruskem, které americké záměry tvrdě kritizuje a hrozí odvetnými opatřeními. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg však ve středu zopakoval, že na plánu USA na výstavbě radaru v Brdech se zatím nic nemění.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.