Írán otestoval novou raketu s <span>dlouhým doletem</span>

Zahraničí
8. 3. 2009 14:20
Íránská raketa Safír, která vynesla na oběžnou dráhu íránský satelit.
Íránská raketa Safír, která vynesla na oběžnou dráhu íránský satelit.

Maketa íránské rakety při oslavách třicátého výročí íránské revoluce.Írán dnes otestoval novou raketu dlouhého doletu. Bez dalších podrobností to oznámila íránská televizní stanice Press TV vysílající v angličtině.

Nedlouho poté polooficiální íránská agentura Fars uvedla, že šlo o zkoušku rakety vzduch-země s doletem kolem 110 kilometrů.

Tu vojenské letectvo používá proti námořním cílům. "Armádní experti těmito raketami s doletem 110 kilometrů vybavili íránské stíhačky a úspěšně je (rakety) odpálili," napsala Fars, aniž citovala své zdroje. "Nyní tyto letouny dostaly novou kapacitu, aby mohly čelit hrozbám."

„Írán otestoval novou raketu dlouhého doletu," stálo v titulku, který íránská státní televize bez jakýchkoli detailů či komentáře nechala proběhnout na obrazovce. Zprávu televize Press TV zatím ale nikdo oficiálně nedementoval.

Írán často provádí vojenská cvičení a testuje zbraně, aby ukázal, že dokáže čelit jakémukoli útoku z řady svých nepřátel, především Izraele a USA, .

ČTĚTE TAKÉ: Írán hrozí: Umíme raketami zasáhnout Izrael

Zpráva přichází několik dní poté, co nejvyšší velení íránské armády prohlásilo, že íránské rakety dokáží nyní zasáhnout izraelská jaderná zařízení.

Íránská raketa Safír, která vynesla na oběžnou dráhu íránský satelit.Íránci začátkem února vynesli na oběžnou dráhu s pomocí vlastní rakety svůj vůbec první satelit Omíd, což ve světě posílilo obavy z jejich zbrojní technologie.

Íránští experti nyní údajně pracují na čtyřech dalších satelitech.

Odborníky ve světě zvláště znepokojuje kapacita nosiče, jehož technologie je použitelná i u balistických útočních raket.  Rezoluce Rady bezpečnosti OSN Íránu vývoj takových zbraní zakazují.

Izrael nevyloučil vojenskou akci, pokud diplomacie nedokáže Írán přimět, aby se vzdal svého jaderného programu. Americký prezident Barack Obama naznačil, že bude ochoten účastnit se přímého jednání s Íránem, pokud země „povolí svou zaťatou pěst."

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv: Američané radar kvůli Íránu neobětují
                        Írán vypustil na oběžnou dráhu vlastní satelit

Islámská republika popírá, že by vyvíjela atomové zbraně, vývoj nukleárních reaktorů je prý zaměřen výhradně na rozvoj jaderné energetiky.

Írán často zmiňuje, že dokáže zasáhnout Izrael, dosud ale nezmínil specifické cíle. Izrael je jediným známým státem Blízkého východu, který vlastní atomové zbraně.

Grafika.

Foto: Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ