Írán prý testoval <span>složitou zbrojní jadernou technologii</span>

Zahraničí
6. 11. 2009 13:43
Ahmadínežád v jaderném zařízení v Natanzu.
Ahmadínežád v jaderném zařízení v Natanzu.

The Guardian, na snímku foto střely dlouhého doletu Šaháb 3.Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) požádala Írán, aby se vyjádřil k materiálu, který má IAEA k dispozici a který prý dokazuje, že Íránci testovali složitou technologii nezbytnou k výrobě jaderné hlavice. Napsal to britský deník The Guardian. Podle vědců je to dech beroucí vývoj v kauze íránského jaderného programu.

The Guardian ve čtvrtek napsal, že Íránci experimentovali s takzvanou implozní (destrukční) technologií, která je tajná v USA i v Británii. IAEA, která v srpnu tvrdila, že nemá důkaz o zbrojním jaderném programu Íránu, teď žádá vysvětlení údajného experimentu vysoce výbušných součástí implozní pumy.

Agentura AP už v srpnu citovala z utajované části zprávy IAEA. Vyplývá z ní, že odborníci vědí, že má Írán prostředky k výrobě atomové bomby a že nyní pracuje na raketovém systému schopném nést jaderné hlavice.

Generální ředitel Mohamed ElBaradei, Vídeň, říjen 2009.Íránci popírají obvinění, že svým civilním jaderným programem kryjí program zbrojní. Přiznali se však, že provádějí výbuchy vysoce explozivního materiálu synchronizované v řádu miliontin vteřin. Teherán tvrdí, že pro tyto testy existuje využití v civilních aktivitách, ale nesdělil v jakých.

Experti oslovení britským deníkem říkají, že civilní využití neexistuje.

Americká tajná služba před dvěma lety odhadovala, že Irán s výzkumem výroby jaderné hlavice skončil v roce 2003. Britští, francouzští a němečtí experti jsou ale toho názoru, že Íránci ve výzkumu pokračovali v dalších letech.

Zpráva o nových íránských testech byla zveřejněna v době, kdy se Západ snaží s Íránem dohodnout na dodávkách paliva pro teheránský výzkumný reaktor. Íránci zatím nepřistoupili na návrh, podle něhož mají poskytnout většinu svého slabě obohaceného uranu k další úpravě do zahraničí. Počítalo se s tím, že by to přinejmenším zpomalilo íránský jaderný program, a byla by to pojistka toho, že Írán v dohledné době nebude moci získat jadernou hlavici.

MAAE má v polovině listopadu předložit další zprávu o svých inspekcích v íránských jaderných provozech. Pakliže se nepohnou diplomatická jednání do prosince, hrozí, že Izrael obnoví plány na vojenské řešení sporu s Íránem.

Foto: The Guardian, Reuters a IRNA

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ