Írán vyhrožuje <span>útokem na Tel Aviv</span> a americké loďstvo

Zahraničí
8. 7. 2008 15:30
Vojenské cvičení íránských raketových sil (2006).
Vojenské cvičení íránských raketových sil (2006).

Vojenské cvičení íránských raketových sil (2006).Teheránští ajjatoláhové opět zdvihají varovný prst. Pokud se Spojené státy nebo Izrael odváží zaútočit na íránská jaderná zařízení, Íránci budou odvetou bombardovat Tel-Aviv a zaútočí na americkou flotilu v Perském zálivu. Výstrahu směrem k Západu mají podpořit mohutné manévry, které mají začít.

"Po první střele odpálené Amerikou na Írán bude následovat zásah Íránu, který vypálí její významné zájmy po celé zeměkouli," prohlásil v projevu k členům islámských revolučních gard Alí Širazí, který je Chameneího zástupcem v této paralelní armádě.

Jako vykřičník za tímto varováním má posloužit vojenské cvičení, které je sice ,podle íránských agentur Fars a Mehr, ohlášeno, ale nikdo neví kde se koná a jak dlouho potrvá.

Spojené státy a jejich spojenci podezírají Írán ze snah vyrobit jadernou bombu. Vyvíjejí proto tlak na Teherán, aby se vzdal zejména nejožehavější části svého jaderného programu, procesu obohacování uranu. Teherán však označuje svůj jaderný program za výhradně mírový a vytrvale odmítá od něj ustoupit jak pod hrozbou nových sankcí OSN, tak i výměnou za nabídky spolupráce s velmocemi v mnoha civilních oblastech.

Vojenské cvičení íránských raketových sil (2006)."Sionistický režim (Izrael) tlačí představitele Bílého domu k útoku na Írán. Jestliže se dopustí takové stupidity, Tel Aviv a americké lodě v Perském zálivu se stanou prvními cíli Íránu a budou spáleny," řekl Širazí.

"Íránský národ nikdy neustoupí zastrašování. Íránci jsou národem věřících, kteří věří v džihád (svatou válku) a v mučednictví. Tomu nedokáže čelit žádná armáda světa," dodal.

Mluvčí izraelského premiéra Ehuda Olmerta Mark Regev odmítl komentovat hrozbu útoku na Tel Aviv. Řekl prý jen, že Širazího slova mluví sama za sebe.

V polovině června předal při jednáních v Teheránu vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana nejnovější balíček nabídek hospodářské spolupráce, jimiž chtějí západní mocnosti Teherán přimět k tomu, aby se vzdal části svého jaderného programu. Írán v pátek na nabídku, kterou připravila pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN spolu s Německem, odpověděl. Obsah jeho odpovědi ale nebyl zveřejněn.

Solana v pondělí označil odpověď Teheránu za komplikovanou a obtížnou, protože Teherán v ní prý znovu potvrdil své odhodlání neustoupit ani v nejmenším od svých "práv" v jaderné oblasti.

USS Nassau s částí 5. flotily se může stát cílem íránské odvety.Jako nelegitimní odmítl v pondělí požadavek západních mocností íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Írán se podle něj nevzdá obohacování uranu. Podle íránského velvyslance v Londýně Rasúla Movahediana Západ "ztrácí čas", když žádá od Íránu, aby se vzdal obohacování uranu.

"Otázka zastavení procesu obohacování uranu patří minulosti a Západ jen ztrácí čas, když trvá na tomto nezákonném a nelogickém požadavku," citovala dnes z velvyslancova prohlášení agentura IRNA.

Foto: AP, US. Navy

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ