Islámský stát byl v Mosulu poražen, řekl irácký premiér

Zahraničí
10. 7. 2017 19:23
Irácký premiér Hajdar Abádí.
Irácký premiér Hajdar Abádí.

Irácký premiér Hajdar Abádí v televizním projevu oficiálně oznámil vítězství nad takzvaným Islámským státem (IS) ve strategicky důležitém městě Mosul na severu Iráku. Irácké vládní jednotky podle něj město od teroristů z IS zcela osvobodily. Podle agentury Reuters jde o největší porážku IS od doby, kdy před třemi léty vyhlásil svůj chalífát. Mezinárodní koalice podporující irácké síly varovala, že pondělní vítězství ještě neznamená konec globální hrozby, kterou IS představuje.

"Ze srdce Mosulu oznamujeme vítězství," citovala Abádího agentura DPA. "Svou krví, svými oběťmi a svým úsilím jsme osvobodili Irák, jeho půdu a jeho lidi," řekl irácký premiér.

"Oznamuji odtud konec a porážku a zhroucení teroristického státu klamu a terorismu, který vyhlásil z Mosulu DAIŠ (arabská zkratka pro původní název Islámského státu)," prohlásil irácký ministerský předseda podle agentury Reuters. Podle agentury AFP hovořil o vítězství nad "brutalitou a terorismem".

Abádí už v neděli přijel do Mosulu, aby tam blahopřál k vítězství nad IS velitelům vládních jednotek. Boj o město trval devět měsíců; jednotky jej vedly od loňského podzimu.

Oslavy vítězství.Koalice složená z iráckých vládních jednotek, kurdských pešmergů a šíitských milicí zahájila ofenzivu zacílenou na znovudobytí Mosulu loni v říjnu, s klíčovou vzdušnou i pozemní podporou koalice vedené Spojenými státy.

Abádí ohlašoval vítězství v černé vojenské uniformě, obklopený veliteli bezpečnostních sil. Znovu poděkoval vojákům i koalici, ale také upozornil na výzvy, které nyní stojí před Irákem. "Máme před sebou další misi, vytvořit stabilitu, budovat a odstranit buňky DAIŠ a to vyžaduje úsilí zpravodajských a bezpečnostních složek a jednotu, která nám umožnila porazit DAIŠ," prohlásil Abádí.

Vládní síly ještě v pondělí ve druhém největším iráckém městě bojovaly proti posledním malým hnízdům islamistického odporu u řeky Tigris.

Už v neděli se očekávalo, že irácký premiér vítězství v bitvě o Mosul oficiálně oznámí v projevu k národu. Projev byl ale odložen, protože město ještě nebylo od islamistů zcela vyčištěno.

Mezinárodní koalice, která v čele se Spojenými státy Bagdádu pomáhá v boji proti Islámskému státu, varovala, že vítězství nad IS v Mosulu neznačí konec globální hrozby, kterou ultraradikální organizace představuje, a vyzvala Irák k jednotě v boji proti islamistům.

Abádímu podle Bílého domu už blahopřál prezident Trump, který řekl, že dny Islámského státu jsou sečteny a že bude nadále usilovat o jeho úplné zničení.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson podle prohlášení jeho úřadu označil znovudobytí Mosulu za "zásadní etapu" ve světovém boji proti Islámskému státu. Tillerson, který je nyní v Kuvajtu, Abádímu poblahopřál k "osvobození" Mosulu, což je podle něj "úspěch mezinárodního úsilí řízeného iráckými bezpečnostními silami".

Toto vítězství je "rozhodující ranou"

Koalice iráckým silám poblahopřála k opětovnému získání kontroly nad Mosulem. Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) potvrdilo, že irácké síly "nyní mají Mosul pevně pod svou kontrolou", ale v mosulském starém městě jsou stále oblasti, které musí být vyčištěny od výbušných zařízení a případných skrývajících se bojovníků IS.

Americký generál Stephen Townsend, který velí koalici vedené Spojenými státy, také nadšení ze znovudobytí Mosulu tlumil s tím, že "toto vítězství samo osobě IS nezlikviduje a bude třeba dalšího tvrdého boje. Dodal ale, že ztráta Mosulu pro IS znamená "rozhodující ránu".

Během bojů o Mosul bylo podle OSN z města vyhnáno více než 900 tisíc lidí. Podle mezinárodních organizací v něm ale zůstávaly desetitisíce civilistů, pro něž by byl útěk příliš nebezpečný.

Podle koordinátorky OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Lise Grandeové humanitární krize v Mosulu ještě nekončí. Z 54 městských částí je 15 silně a 23 středně poničeno. Hlavně v západní části města leží v rozvalinách celé čtvrti.

Mosul byl poslední významnou baštou IS v Iráku a zároveň největší město, které měl pod kontrolou. Islamisté do města překvapivě vpadli v červnu roku 2014 a v krátkém čase si je celé podmanili.

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK/AP , Karim Kadim

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ