Radikálové z organizace Islámský stát poprvé sťali ženy - na východě Sýrie usekli hlavu dvěma ženám, které obvinili z čarodějnictví. Informovala o tom syrská organizace pro lidská práva, která situaci monitoruje z exilu. Bojovníci IS v Sýrii už tímto způsobem za rok zavraždili na tři tisíce lidí, ale zatím nikdy mezi nimi nebyly ženy.
"Lidé z IS jim usekli hlavu v provincii Dajr az-Zaur a je to poprvé, co SOHR zdokumentovala, že byly tímto způsobem zabity ženy," sdělil Ramí Abdar Rahmán, který SOHR vede. Organizaci situaci v Sýrii monitoruje s pomocí informátorů z Londýna.
V obou případech prý byly ženy zavražděny společně se svými manžely. Oba páry Islámský stát obvinil z provozování magie a čarodějnictví a zabil je v neděli a v pondělí.
Islámský stát kruté zabíjení často natáčí na video a pak zveřejňuje na internetu. Na severu Sýrie a Iráku před rokem založil chalífát a v Sýrii od té doby tímto způsobem pozabíjel zhruba tři tisíce lidí, z nichž téměř dva tisíce byli civilisté.
Do bojů proti IS v Sýrii zasahují stále úspěšněji oddíly Kurdů. Bojuje se při hranici s Tureckem a z Turecka dnes přišly zprávy, že vláda začíná uvažovat o zřízení nárazníkového pásma při hranici. V pondělí se sešla bezpečností rada státu a v tureckém tisku se šíří spekulace, že Turecko změní propozice armádě a umožní jejím jednotkám zapojit se do konfliktu a střílet na syrské území.
Prezident Recep Tayyip Erdogan k tomu řekl, že nepovažuje za rozumné interpretovat zavedení nových opatření na hranici tvrzením, že Turecko jde do války. Vůdce opoziční Lidové republikánské strany Kemal Kiliçdaroglu prohlásil, že vojenský zásah v Sýrii bude pro Turecko zničující, zvlášť když země nemá ještě po volbách sestavenu vládu. "Válka není dětská hra ani prostředek k zajištění pověsti. Dobrý politik ví, že přiživovat chaos a válku znamená nikoli úspěch, ale zkázu. Tato země není hračka vašich ambicí," vzkázal s poukazem na Erdogana. Volby sice vyhrála Strana spravedlnosti a rozvoje, k níž prezident patří, ale nezískala nadpoloviční většinu a musí najít do koalice partnera.
Podle analytika Aarona Steina debatu vyvolaly vojenské úspěchy Kurdů u pohraničního města Tall Abjad, jímž vedla hlavní trasa IS z Turecka do Sýrie. Po ní mířili k IS bojovníci ze zahraničí i materiální zásobování. To, že IS o tento strategický bod přišel, prý pocítili obyvatelé syrského území ovládaného islamistickými radikály: stouply ceny potravin a dalšího zboží.
Kurdům, kteří obývají východ Sýrie, se dobytím Tall Abjadu otevřela cesta ke kurdskému městu Kobani dále na západě hranice. V úterý však podle SOHR na Tall Abjad nečekaně zaútočili bojovníci IS a po několikahodinovém tvrdém boji se jim podařilo ovládnout jednu čtvrť.
Turecko, které řeší konflikty s vlastní kurdskou populací, nemá zájem na posilování Kurdů za svými hranicemi.
Poradce izraelského ministra obrany Amos Gilad prohlásil, že Sýrie se rozpadá a prezident Bašár Asad kontroluje tak pětinu území. Může prý skončit jenom se zbytkem země obývaným menšinovou šíitskou sektou alávitů, k níž patří. "Sýrie umírá, je pryč. Pohřeb bude oznámen v pravý čas. Bašár Asad se dostane do učebnic dějepisu jako ten, kdo ztratil Sýrii. Prozatím přišel o 75 procent území a stal se guvernérem asi 20 procent z bývalé Sýrie. Možná se stane prezidentem alávistánu," řekl Gilad.